Lise öğrencilerinin dini eğilimleri (Uşak Spor Lisesi örneği)
Religious tendencies of high school students example of Uşak Sports High School
- Tez No: 842864
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİL ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
İnsanoğlunun hayatına baktığımız zaman daima bir gelişim ve değişim içinde olduğunu ve insanın çok yönlü bir yapıya sahip olduğunu görürüz. Bilimsel çalışmalar bu değişim ve gelişimi göz önüne alarak ana hatlarıyla insan hayatını bebeklik, ilk çocukluk, son çocukluk, ilk ergenlik, son ergenlik, ilk yetişkinlik, orta yaş ve yaşlılık olmak üzere 8 bölüme ayırmıştır. Bu tasnif her dönemi kendi içinde değerlendirmeyi, dönem içerisinde yaşanılan sorunlara cevaplar vermeyi kolaylaştırmıştır. İnsanoğlu çok yönlü bir yapıya sahip oluşundan dolayı hayatın her alanıyla etkileşim içerisindedir. Bu alanlardan biri de hiç şüphesiz dindir. Tarihi veriler bize göstermektedir ki bireysel olarak inanmamayı tercih edenler bir yana inançsız bir topluma rastlanmamıştır. Öyle ki Göbeklitepe'de yapılan çalışmalar bize insanoğlunun avcı toplayıcı olduğu zaman diliminde daha kendilerine konut yapmadan evvel tapınak yaptıklarını gösterir. Peki, inançsız bir topluma rastlanmazken özellikle son yüzyılda dünyada neler yaşandı ki ateizm, deizm, agnostisizm gibi farklı izmlere eğilim artış gösterdi? Yapılan bilimsel çalışmalar bir dini kabul ediş ya da reddediş sürecinin özellikle anlam arayışının yoğunluk kazandığı ergenlik döneminde yaşandığını bizlere göstermektedir. Bizi de bu çalışmaya sevk eden neden özellikle günümüz Türkiye'sinde Müslüman ailelerin çocuklarında deizm, agnostisizm, ateizm gibi felsefi akımların etkili olmaya başlamasıdır. Gençlerin dinden uzaklaşmasında etkili olan sebeplerin neler olduğunu bizzat gençlerle konuşarak din psikolojisi açısından cevaplar bulduğumuz takdirde gerek ailelere gerek din öğreticilerine din eğitimi açısından bir perspektif kazandıracağımızı düşünüyoruz. Konu ile ilgili yapılan çalışmalara baktığımız zaman Spor Lisesi özelinde bir çalışma olmadığını gördük. Din eğitiminden ziyade spor derslerinin ağırlıkta olduğu bu okul türlerinde gençlerin dini eğilimlerini araştırmanın din psikolojisi literatüre faydalı olacağını umuyoruz. Tez çalışmamızda teorik kısımda yöntem olarak literatür tarama metodu, uygulamalı kısımda ise ampirik metot, nitel (derinlemesine mülakat) araştırma tekniği kullanılarak öğrencilerin görüş ve düşüncelerine erişilmiştir. Elde edilen veriler neticesinde Uşak Spor Lisesi öğrencilerinin farklı izmlere yönelmesindeki başlıca sebepler olumsuz aile tutumları, akran zorbalığı, olumsuz cemaat ve tarikat yaşantısı, hayal kırıklığı ve bilgi yetersizliği olarak saptanmış ve çeşitli çözüm yolları önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
When we look at the life of human beings, we see that they are always in a state of development and change and that human beings have a multifaceted structure. Scientific studies, taking into account this change and development, have divided human life into 8 sections: infancy, early childhood, late childhood, early adolescence, late adolescence, adulthood, middle age and old age. This classification has made it easier to evaluate each period in itself and to give answers to the problems experienced in the period. Since human beings have a multifaceted structure, they interact with every field of life. One of these areas is undoubtedly religion. Historical data show us that apart from those who individually prefer not to believe, there is no society without belief as a nation as a whole. So much so that the studies carried out in Göbeklitepe show us that in the period when human beings were hunter-gatherers, they built temples before they built houses for themselves. So, what has happened in the world in the last century that has increased the tendency towards different isms such as atheism, deism, agnosticism? Scientific studies show that the process of accepting or rejecting a religion is especially experienced during adolescence, when the search for meaning intensifies. The reason that led us to this study is that philosophical movements such as deism, agnosticism, atheism and secularism have started to be effective in the children of Muslim families, especially in today's Turkey where the concept of Islam is on the agenda. We think that if we find answers in terms of the psychology of religion by talking to the young people themselves about the reasons that are effective in the alienation of young people from religion, we will provide a perspective to both families and religious teachers in terms of religious education. When we looked at the studies on the subject, we saw that there was no study specific to Sports High School. We hope that researching the religious tendencies of young people in these school types where sports lessons are predominant rather than religious education will be beneficial to the psychology of religion literature. In our thesis study, a conceptual framework was created using the literature review technique and the thoughts of the students were accessed by using the qualitative (in-depth) interview technique. As a result of the data obtained, the main reasons for Uşak Sports High School students' orientation towards different isms were determined as negative family attitudes, peer bullying, negative community and cult life, frustration and lack of information, and various solutions were presented.