Uluslararası hukukun devletler arasındaki ikili ilişkilere bakışı: Irak, Libya ve Sudan kararları
Bilateral relations between states in international law: An overview of the Iraq, Libya and Sudan decisions
  1. Tez No: 842865
  2. Yazar: ALİ ADNAN ZAİN ALBİDEEN ZAIN ALBIDEEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Uluslararası hukukta ikili anlaşmalar, ülkeler arasındaki hukuki ilişkilerin düzenlenmesi açısından önemlidir. Bu anlaşmalar, ülkeler arasındaki ekonomik, ticari, sınır güvenliği, savunma gibi konulardaki ilişkileri düzenler ve bu sayede ülkeler arasında güven ve iş birliğini sağlar. Ayrıca, ikili anlaşmalar, ülkeler arasında hukuki bir yaptırım mekanizması oluşturur ve bu sayede ülkeler, anlaşmaların ihlal edilmesi durumunda, hukuki yollardan haklarını koruma olanağına sahip olurlar. Bu nedenle, uluslararası hukukta ikili anlaşmalar konusu, önemli bir araştırma konusudur. Bu konunun araştırılması, ülkeler arasındaki hukuki ilişkilerin daha iyi anlaşılmasını ve düzenlenmesini sağlar. Ayrıca, ikili anlaşmaların yapılması sürecine dair bilgi sahibi olmak, ülkelerin daha iyi bir şekilde anlaşmalar yapmasını ve anlaşmaların ihlal edilmesi durumunda haklarını koruma olanağına sahip olmalarını sağlar. Uluslararası hukukta ikili anlaşmalar konusunun araştırılması, aynı zamanda ülkeler arasındaki ilişkilerin daha adil ve eşit bir şekilde düzenlenmesine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
Bilateral agreements in international law are important in terms of regulating legal relations between countries. These agreements regulate relations between countries on issues such as economic, trade, border security, defense, and thus ensure trust and cooperation between countries. In addition, bilateral agreements create a legal sanction mechanism between countries, and in this way, countries have the opportunity to protect their rights through legal means in case of violation of agreements. Therefore, the issue of bilateral agreements in international law is an important research topic. Researching this issue provides a better understanding and regulation of legal relations between countries. Also, having knowledge of the process of concluding bilateral agreements enables countries to negotiate better and have the opportunity to protect their rights in case of breach of agreements. The study of bilateral agreements in international law also contributes to a more fair and equitable regulation of relations between countries.