Mobil akıllı telefon mesajlaşma uygulamalarının dil pratiklerine getirdiği yeniliklerin iletişim kültürüne etkisi
The effect of innovations brought by mobile smartphone messaging applications on language practices on communication culture
  1. Tez No: 842873
  2. Yazar: EMİNE HİLAL KORUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ALVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Sözlü kültür döneminden başlayarak dijital kültür çağına gelene kadarki süreçte, iletişim, dil ve kültür alanında önemli yenilikler olmuştur. Bu yeniliklerin iletişim, dil ve kültür etkileşimi üzerinde önemli yansımaları olmuştur. İletişimin temel aracı olan dilin yazının icadı ile birlikte yeni boyutlar kazanmasının günümüzde geldiği nokta, mobil mesajlaşma uygulamaları ile anlık iletişimdir. Mesajların ulaklar ile aktarıldığı, mektuplar ile devam ettiği dönemlerin ardından yapay zekâ tabanlı teknoloji ürünü olan mobil telefonlar ile artık zaman ve mekân sınırı olmaksızın anlık olarak mesajlar aktarılabilmektedir. Bu bağlamda iletişim teknolojisinde devrim niteliği taşıyan internetin kendi içinde yaratmış olduğu en önemli kırılım, anlık mobil mesajlaşma uygulamalarıdır. Bu yeni iletişim biçiminin yaratmış olduğu iletişim, dil ve kültür bağlamındaki yeni durumu analiz etmek üzere, mobil akıllı mesajlaşma uygulaması kullanıcıları ile derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Bu mülakat verileri; iletişim, dil ve kültür alanındaki akademisyen ve uzmanlar ile yapılan derinlemesine mülakatlar ile elde edilen veriler ile bilimsel bir temele oturtulmuştur. Mobil mesajlaşma uygulamalarının iletişim kültürüne etkisini, iletişim ve dil pratikleri üzerinden ölçmeyi amaçlayan araştırmada yerleşik kültürel değerlerin yeni teknoloji ile etkileşimi önem taşımıştır. Elde edilen kullanıcı verileri nitel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Akademisyen ve uzman görüşleri ile araştırmanın güvenirliği test edilmiştir. Teorik ve saha araştırması ile elde edilen veriler doğrultusunda 'Mobil Akıllı Telefon Mesajlaşma Uygulamalarının Dil Pratiklerine Getirdiği Yeniliklerin İletişim Kültürüne Etkisi' ölçülmüştür. Kullanıcı ve uzman ile akademisyenler ile yapılan derinlemesine görüşmeler iletişim, dil ve kültürün etkileşimi ile iletişim kültürü üzerindeki etkisine ilişkin bulgular elde edilmiştir. Bulgularda kullanıcıların günlük iletişim ve dil pratiklerinde yoğun olarak yer almasına rağmen, mobil mesajlaşma uygulamalarının iletişim kültürüne etkisinin sınırlı olduğu görülmüştür. Akademisyen ve uzman derinlemesine görüşme verilerinde yer alan, kültürün oluşumunun teknolojik değişimle aynı hızda olmaması durumu bu dönüşümün sınırlı olmasının bir nedeni olarak ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Commencing from the oral culture period to the digital culture age, there have been important innovations in the field of communication, language, and culture. These innovations have had important reflections on communication, language, and cultural interactions. The point at which language, which is the basic tool of communication, has gained new dimensions with the invention of writing, is instant communication with mobile messaging applications. After the periods when messages were transferred by messengers and continued through letters, messages can now be transferred instantly, without any time or space limitation, with mobile phones, which are products of artificial intelligence-based technology. In this context, the most important breakthrough created by the internet, which is revolutionary in communication technology, is instant mobile messaging applications. To analyze the new situation in terms of communication, language, and culture created by this new form of communication, in-depth interviews were conducted with users of smart mobile messaging applications. This interview data; is built on a scientific basis with data obtained through in-depth interviews with academicians and experts in the fields of communication, language, and culture. The interaction of established cultural values with new technology was important in the research, which aims to survey the impact of mobile messaging applications on communication culture through communication and language practices. The user data obtained was evaluated using the thematic analysis method. The reliability of the research was tested with the opinions of academicians and experts. In line with the data obtained through theoretical and field research, 'The Effect of Innovations Brought by Mobile Smartphone Messaging Applications on Language Practices on Communication Culture' was surveyed. In in-depth interviews with users, experts and academicians, findings were obtained regarding the interaction of communication, language and culture and its effect on communication culture. In the findings, it was seen that although users were heavily involved in daily communication and language practices, the effect of mobile messaging applications on communication culture was limited. The fact that the formation of culture is not at the same pace as technological change, which is included in the in-depth interview data of academics and experts, has been put forward as a reason why this transformation is limited.