Berberin kullanımının kemik iyileşmesi üzerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of berberine use on bone healing
- Tez No: 842892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL EGE, PROF. DR. MAHMUT KOPARAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Berberinin kemik iyileşmesi üzerindeki etkisi, kemik defekti oluşturularak farkı parametreler yardımıyla tespit etmek amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmamız 4-6 aylık, ağırlıkları 300-350 gr arasında değişen, 35 adet erkek erişkin, Wistar albino rat üzerinde yürütüldü. Deney ve kontrol grubundaki hayvanların sağ tibialarına defekt oluşturulduktan sonra deney grubundaki hayvanlara günlük gavaj yoluyla 100 mg /kg/gün berberin uygulandı. Hem deney hem de kontrol grubundaki hayvanların bir kısmı 14. günde bir kısmı 28. günde sakrifiye edildi. İntrakardiyak kanları alınan hayvanların serumlarında ELISA yöntemiyle TNF-a, NFKB, IL1, IL2, IL6 ve IL10 seviyeleri ölçüldü. Çevre yumuşak dokulardan diseke edilen tibialar histopatolojik olarak ülserasyon, seröz dejenerasyon, epitelizasyon, ödem, polimorfonükleer lökosit, mononükleer hücreler, osteoblastik aktivite, osteoklastik aktivite, yeni kemik oluşumu ve fibröz doku kalınlığı incelendi. RANK, RANKL ve OPG seviyeleri immünohistokimyasal yöntemle boyanarak incelendi. Bulgular: Serum TNF-a, NFKB, IL1, IL2, IL6 ve IL10 seviyelerinde gruplar arasında anlam oluşturacak bir farklılık bulunamadı. Histopatolojik olarak incelenen ülserasyon, seröz dejenerasyon, epitelizasyon ve ödem seviyelerinde hem 14. gün hem de 28. günde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Histopatolojik olarak incelenen PMN ve MNL seviyeleri, osteoklastik aktivite, fibröz doku kalınlığı, RANK ve RANKL seviyeleri hem 14. gün hem de 28. günde kontrol grubunda deney grubundan anlamlı seviyede yüksek bulundu. Osteoblastik aktivite, yeni kemik oluşumu ve OPG seviyeleri hem 14. gün hem de 28. günde deney grubunda kontrol grubundan anlamlı seviyede yüksek bulundu. Sonuç: Deneysel olarak berberinin kemik iyileşmesi üzerindeki etkisini inceleyen bu çalışma, histopatolojik olarak da sonuçların kıyaslamaktadır. Sonuçlarımız berberinin kemik iyileşmesi üzerindeki olumlu etkilerini göstermektedir. Diş hekimliğinde klinik kullanıma kazandırılması için daha fazla deneysel ve klinik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the effect of berberine on bone healing with the help of different parameters by creating a bone defect. Material and Method: Our study was conducted on 35 male adult Wistar albino rats, aged 4-6 months, weighing between 300-350 g. After creating a defect in the right tibia of the animals in the experimental and control groups, 100 mg/kg/day berberine was administered to the animals in the experimental group via daily gavage. Some of the animals in both the experimental and control groups were sacrificed on the 14th day and some on the 28th day. TNF-α, NFKB, IL1, IL2, IL6 and IL10 levels were measured by ELISA method in the serum of animals from which intracardiac blood was taken. Tibiae dissected from the surrounding soft tissues were examined histopathologically for ulceration, serous degeneration, epithelialization, edema, polymorphonuclear leukocytes, mononuclear cells, osteoblastic activity, osteoclastic activity, new bone formation and fibrous tissue thickness. RANK, RANKL and OPG levels were examined by immunohistochemical staining. Result: No significant difference was found between groups in serum TNF-α, NFKB, IL1, IL2, IL6 and IL10 levels. No significant difference was found between the groups in the levels of ulceration, serous degeneration, epithelialization and edema examined histopathologically, both on the 14th day and on the 28th day. Histopathologically examined PMN and MNL levels, osteoclastic activity, fibrous tissue thickness, RANK and RANKL levels were found to be significantly higher in the control group than the experimental group on both the 14th day and the 28th day. Osteoblastic activity, new bone formation and OPG levels were found significantly higher in the experimental group than in the control group. Conclusion: This study experimentally examines the effect of berberine on bone healing and compares the results histopathologically. Our results demonstrate the positive effects of berberine on bone healing. More experimental and clinical studies are needed to bring it into clinical use in dentistry.