Çocuklarda allojenik hematopoetik kök hücre nakli sonrası hemorajik sistit gelişen olguların değerlendirilmesi: Tek merkez deneyimi
Hemorrhagic cystitis following allogeneic hematopoietic stem cell transplantation in children: Single-center experience
  1. Tez No: 842896
  2. Yazar: NUR AYÇA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLBER TALİA İLERİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hemorajik sistit (HS), allojenik hematopoietik kök hücre nakli (allo-HKHN) sonrasında gelişen, erken ve geç dönem morbidite ve mortalite ile ilişkilendirilen en önemli komplikasyonlardan biridir. Bu çalışmada pediatrik transplantasyon ünitemizde Aralık 1997-Ocak 2023 arasında hematolojik hastalık nedeni ile 293 çocukta uygulanan 308 allo-HKHN'de HS insidansı, etiyolojisi, risk faktörleri, tedavisi ve sonuçlarının değerlendirilmesini amaçladık. Üçyüzsekiz HKHN'de 63 HS atağı (%20.4) gelişmiş olup 10'u (%3.2) erken başlangıçlı, 53'ü (%17.2) geç başlangıçlı HS atağıydı. Erken başlangıçlı HS ataklarının üçü evre 1(%30), altısı evre 2(%60), biri evre 3(%10)'tü. Hastaların dokuzu hazırlama rejimi için biri GVHH profilaksisi için siklofosfamid kullandı. HS ataklarının hepsi siklofosfamid ile ilişkilendirildi. Geç başlangıçlı HS HKHN'den ortanca 27 gün sonra (3-72 gün) gelişti. HS ataklarının 5'i evre 1(%9.5), 26'sı evre 2(%49), 15'i evre 3(%28.3), 7'si evre 4(%13.2)'tü.
Özet (Çeviri)
Hemorrhagic cystitis (HC) is one of the important complication occured after allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (HSCT), which is associated with early and late term higher morbidity and mortality rate. This study aims to evaluate the incidence, etiology, risk factors, clinical management, and outcomes of HC presented in 308 allo-HSCT which conducted on 293 children due to hematologic disorders in our pediatric transplantation unit between Dec 1997-Jan 2023. Out of 308 patients in HSCT, 63 attacks of HS (20.4%) occurred, with 10 of them (3.2%) being early-onset and 53 (17.2%) of them being late-onset HC attacks. Three of the early-onset HC attacks were grade 1 (%30), the six of them were grade 2 (%60), and the one of them was grade 3(%10). Nine of the early-onset HC patients received cyclophosphamide for the conditioning regimen, along with one of the patients for GVHD prophylaxis. All of the early-onset HC attacks were associated with cyclophosphamide. Late-onset HC was developed a median of 27 days (3-72 days) after HSCT. Of the HC attacks, 5 were grade 1 (9.5%), 26 were grade 2 (49%), 15 were grade 3 (28.3%), and 7 were grade 4 (13.2%).