Bemisia tabaci (Gennadius) (Hemiptera: Aleyrodidae) ve Encarsia lutea (Masi) (Hymenoptera: Aphelinidae) endosimbiyontları ve biyolojisi üzerine antibiyotik uygulamalarının etkileri
The effects of antibiotic treatments on the endosymbionts and fitness of Bemisia tabaci (Gennadius) (Hemiptera: Aleyrodidae) and Encarsia lutea (Masi) (Hymenoptera: Aphelinidae)
  1. Tez No: 842940
  2. Yazar: MAHMUT METE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL KARUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Rifampisin ve Tetrasiklin olmak üzere iki farklı antibiyotik diyetinin Bemisia tabaci (Gennadius) (Hemiptera: Aleyrodidae) (B ve Q biyotipleri) ve Encarsia lutea (Masi) (Hymenoptera: Aphelinidae)'nın endosimbiyont yapısında neden olduğu değişimler ve bu değişimlere bağlı olarak B. tabaci ve parazitoti E. lutea'nın biyolojilerine etkileri belirlenmiştir. Rifampisin ve Tetrasiklin diyetleri iki biyotipin biyolojik özelliklerini olumsuz etkilemiştir. Rifampsin diyetinde B. tabaci B biyotipi F1 generasyonunun ergin öncesi gelişme süresi ile ergin öncesi ölüm oranları artmış, bırakılan yumurta sayısı düşmüştür. Buna ek olarak net üreme gücü (R0) ve kalıtsal üreme yeteneği (rm) gibi yaşam çizelgesi parametreleri de kontrol ve Tetrasiklin diyetlerine kıyasla çok düşük bulunmuştur. Yapılan moleküler çalışmalar sonucunda, antibiyotik diyetlerinin B. tabaci ergin öncesi dönemleri ve ergin ömrü boyunca endosimbiyontları tamamen elemine etmese de bulaşıklık oranlarını oldukça düşürdüğü belirlenmiştir. Antibiyotiklerin simbiyontlara etkileri B. tabaci biyotipine bağlı olarak değişmiş, Rifampisin, Porteira'yı elemine etmede B biyotipinde Q biyotipinden daha başarılı olmuştur. Tetrasiklin diyeti ise Rickettsia üzerinde Rifampisin'e kıyasla daha yüksek oranlarda etkili olmuştur. Bu çalışmada, antibiyotik diyetlerinin E. lutea ergin dişi ve erkek bireylerinde bulunan Wolbachia'yı tüm bireylerde elemine edemediği ancak önemli oranlarda azalttığı belirlenmiştir. Tetrasiklin diyeti sonucunda Wolbachia'nın elemine edildiği dişi bireylerin enfekteli erkek birey ile çiftleştikleri uygulamada sitoplazmik uyumsuzluğa bağlı olarak hiç parazitli birey elde edilememiştir. Rifampisin diyetinde ise parazitli birey sayısı oldukça düşük (1.41 adet) bulunmuştur. Sonuç olarak yapılan antibiyotik diyetleri, endosimbiyont bulaşıklık oranlarında düşüşe neden olmuş ve bu düşüş B. tabaci ve parazitoiti E. lutea'nın biyolojik parametrelerini etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the temporal changes in the endosymbionts of Bemisia tabaci (Gennadius) (Hemiptera: Aleyrodidae) (B and Q biotypes) and Encarsia lutea (Masi) (Hymenoptera: Aphelinidae) caused by two different antibiotic diets, Rifampicin and Tetracycline, and assess the effects of endosymbiont infection rates on the biological parameters of B. tabaci and E. lutea by comparing populations treated with antibiotics to control populations. Rifampicin and Tetracycline treatments have negatively affected the biological parameters of two B. tabaci (B and Q) biotypes. In the Rifampicin treatment, the immature development time and mortality rates of the F1 generation of B. tabaci B biotype increased while the number of laid eggs decreased. Additionally, life table parameters such as net reproductive rate (R0) and intrinsic rate of increase (rm) were found to be much lower compared to the control and Tetracycline treatments. Molecular studies have revealed that although antibiotic treatments did not completely eliminate endosymbionts in B. tabaci immature stages and adults, they significantly reduced the infection rates. The effect of the antibiotics depended on the species of endosymbiont, and the B. tabaci biotype, with Rifampicin being more successful in eliminating Portiera in the B biotype compared to the Q biotype. Tetracycline treatment was more effective on Rickettsia compared to Rifampicin. This study determined that antibiotic treatments could not completely eliminate Wolbachia in adult female and male individuals of E. lutea but significantly reduced its prevalence. Following tetracycline treatment, no parasitized individuals were obtained when Wolbachia-infected males were mated with uninfected females due to cytoplasmic incompatibility. In the Rifampicin treatment group, the number of parasitized individuals was very low (1.41 individuals). It is believed that antibiotic treatments induce a decrease in endosymbiont infection rates, and consequently influencing the biological parameters of both B. tabaci and its parasitoid, E. lutea.