Antalya ili turunçgillerinde beyazsinek (Hemıptera: Aleyrodıdae) türleri, yayılışları, doğal düşmanları ile önemli türlerin populasyon gelişmeleri
Whitefly (Hemiptera: Aleyrodidae) species and their dispersial, natural enemies and population fluctuaions of important species on citrus in the province of Antalya
- Tez No: 373181
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA, PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, 2011-2013 yıllarında, Antalya ili turunçgil bahçelerinde zararlı Aleyrodidae (Hemiptera: Aleyrodoidea) familyasına bağlı türler ile bunların doğal düşmanları saptanmıştır. Ayrıca, önemli türlerin ve bunların doğal düşmanlarının populasyon değişimleri 2012 ve 2013 yıllarında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı, BATEM (Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü)'in mandarin, altıntop, washington portakal, yafa portakal ve limon bahçelerinde incelenmiştir. Çalışma sonucunda Aleurothrixus floccosus Mask, Dialeurodes citri (Ashmead), Parabemisia myricae (Kuwana, 1927), Paraleyrodes minei Iaccarino, Siphoninus phillyreae (Haliday, 1835) ve Bemisia tabaci (Gennadius, 1936) beyazsinek türleri saptanmıştır. Bunlardan A. floccosus ve D. citri en yaygın türler olarak belirlenmiştir. Ayrıca 6 takıma bağlı 17 avcı ve asalak tür saptanmıştır. Bu türler: Cales noacki Howard 1907, Encarsia lahorensis Howard, 1911, Encarsia inaron Walker, 1839, (Hymenoptera: Aphelinidae), Clitostethus arcuatus (Rossi), Serangium parcesetosum Sicard, Cryptoleamus montrouzieri Mulsant., Rhyzobius lophantae (Blaisdell), Oenopia conglobata (L.), Chilocorus bipustulatus (Linnaeus, 1758), Exochomus quadripustulatus (L.), Hippodamia (Adonia) variegata (Goeze) (Coleoptera: Coccinellidae), Chrysoperla carnea (Neuroptera: Chrysopidae), Conwentzia pineticola Enderlein, 1905 (Neuroptera: Coniopterygidae), Orius sp. (Hemiptera: Anthocoridae), Dereaocoris pallens Reuter ile Macrolophus sp. (Hemiptera: Miridae)'dir. Ayrıca Sryphidae (Diptera) familyasından bir tür bulunmuş ancak ergin elde edilemediği için tür teşhisi yapılamamıştır. Bu çalışmada ayrıca iki beyazsinek türü (A. floccosus ve D. citri) ile doğal düşmanlarının (C. bipustulatus, O. conglobata, C. carnea, C. noacki ve E. lahorensis) populasyon değişimleri incelenmiştir. Örneklemelerde beyazsinek nimflerinin populasyon değişimini belirlemek için iki farklı yaprak örneklemesi yapılmıştır. Bu metodlar rastgele örnekleme ve yönlendirilmiş örnekleme yöntemleridir. Yapraklar üzerinde düşük yoğunlukta ve kümülatif bir dağılım gösterdiği için A. floccosus'da yönlendirilmiş örnekleme yöntemi kullanılmıştır. D. citri için rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Ek olarak rastgele örnekleme yöntemiyle sarı yapışkan tuzaklar kullanarak ergin populasyon gelişimleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was determined that the species belonging to Aleyrodidae (Hemiptera: Coccoidea) family and their natural enemies on citrus orchards in Antalya province in 2011-2013 years. In addition, population fluctuations of important species and their natural enemies were investigated in the mandarin, grapefruit, yafa orange, washington orange and lemon orchards in BATEM (West Mediterranean Agricultural Research Institute) in 2012-2013 years. As a result of study, Aleurothrixus floccosus Mask, Dialeurodes citri (Ashmead), Parabemisia myricae (Kuwana, 1927), Paraleyrodes minei Iaccarino, Siphoninus phillyreae (Haliday, 1835) and Bemisia tabaci (Gennadius) 1936 species were found. A. floccosus and D. citri were determined as most common species. 17 species belonging to 6 ordo as natural enemies were identified. These species are: Cales noacki Howard 1907, Encarsia lahorensis Howard, 1911, Encarsia inaron Walker, 1839 (Hymenoptera: Aphelinidae); Clitostethus arcuatus (Rossi), Serangium parcesetosum Sicard, Cryptoleamus montrouzieri Mulsant., Rhyzobius lophantae (Blaisdell), Oenopia conglobata (L.), Chilocorus bipustulatus (Linnaeus, 1758), Exochomus quadripustulatus (L.), Hippodamia (Adonia) variegata (Goeze) (Coleoptera: Coccinellidae); Chrysoperla carnea (Neuroptera: Chrysopidae); Conwentzia pineticola Enderlein, 1905 (Neuroptera: Coniopterygidae); Orius sp. (Hemiptera: Anthocoridae), Dereaocoris pallens Reuter and Macrolophus sp. (Hemiptera: Miridae); Furthermore, one larvae belonging to Sryphidae (Diptera) was found but its adults could not be obtained for identification. Additionally at the study, the population dynamics of two whiteflies (A. floccosus, D. citri and their parasitoids and predators (C. bipustulatus, O. conglobata, C. carnea, C. noacki and E. lahorensis) were investigated. At the samplings, two leaf sampling methods were used for population dynamic investigations of whiteflies's nymphs. These methods were random and directed sampling methods. Directed sampling method was used for A. floccosus because it had low density and cumulative population distribution on leaves. Random sampling method was used for D. citri. In addition, whitefly adults were sampled by using yellow sticky traps for population development investiations as random sampling methods.