1-6 yaş çocuğu olan ebeveynlerin ateşli durumlardaki yaklaşımları ve bilgi durumlarının belirlenmesi
Determining the approaches and knowledge levels of parents with children aged 1-6 in feverish conditions
  1. Tez No: 842939
  2. Yazar: MUSA TÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
1-6 yaş çocuğu olan ebeveynlerin ateşli durumlardaki yaklaşımları ve bilgi durumlarının belirlenmesi amacıyla yapılan çalışma tanımlayıcı tiptedir. Araştırma, 10 Kasım 2022-1 Mayıs 2023 tarihleri arasında Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisinde 250 ebeveyn ile gerçekleştirildi. Veriler, katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alındıktan sonra araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yoluyla toplandı. Veri toplama aracı olarak“Soru Formu”ve“Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeğinin Türkçe Versiyonu”kullanıldı. Veriler IBM SPSS İstatistik 27 yazılım paketi kullanılarak analiz edildi. Ebeveynlerin çoğunluğunun 26-35 yaş grubunda olduğu ve ebeveynlerin %86,8'i gibi büyük bir bölümünün ateş konusunda endişe yaşadığı, en önemli endişe kaynağının ise ateşli havale (%79,2) olduğu belirlendi. Tipik olarak %70,8 oranında ılık su kullanılarak sıcak uygulama yapıldığı ve bu uygulamanın da en sık baş bölgesine (%52,0) uygulandığı bulundu. Ebeveynlerin büyük bir çoğunluğunun (%81,2) çocuğunun ateşi düşmeden danışmadan ateş düşürücü ilaç kullandığı tespit edildi. En sık kullanılan ateş düşürücü ilaçların Parasetamol (%78,4) ve İbuprofen (%54,8) olduğu görüldü. Ebeveynlerin yarıdan fazlasının (%51,6) ateş konusunda eğitim almadığı ve %86,8'inin ateş konusunda endişe duyduğu belirlendi. Ebeveynlerin 'Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeğinden' aldıkları puan ortalaması 32,20 idi. Eğitim ve gelir düzeyi yüksek olan ebeveynlerde ölçekten alınan puanların daha yüksek olduğu bulundu. Ebeveynlerin ateş takibi ve düşürme konularında aktif bir yaklaşım sergilediklerini ve ateşle ilgili endişeyi gösteren davranışlar sergiledikleri belirlendi. Dolayısıyla ebeveynlerin ateş, ateş yönetimi ve ateşli havaleler konusunda endişelerinin azaltılması ve yanlış uygulamaların önlenmesi açısından eğitilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study, aimed at determining the approaches and knowledge levels of parents with children aged 1-6 in feverish situations, is of a descriptive nature. The research was conducted with 250 parents working in the Pediatric Emergency Department of Batman Training and Research Hospital between November 10, 2022, and May 1, 2023. Data were collected through face-to-face interviews by the researcher after obtaining informed consent from the participants. The data collection tools used were the“Questionnaire”and the“Turkish Version of the Parental Fever Management Scale.”Data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 27 software package.It was determined that the majority of parents were in the 26-35 age group, and a significant portion of parents, approximately 86.8%, expressed concerns about fever, with febrile seizures (79.2%) being the most significant source of concern. Typically, lukewarm water was used in approximately 70.8% of cases for temperature reduction, with the forehead being the most common application site (52.0%). It was found that a significant majority of parents (81.2%) used fever-reducing medication for their children without consulting a doctor before the fever subsided. The most commonly used fever-reducing medications were Paracetamol (78.4%) and Ibuprofen (54.8%). More than half of the parents (51.6%) were found to have not received education on fever, and 86.8% expressed concern about fever. The average score parents obtained from the 'Parental Fever Management Scale' was 32.20. It was observed that parents with higher education and income levels had higher scores on the scale. Parents were found to adopt an active approach in monitoring and reducing fever, displaying behaviors indicating concern about fever. Therefore, it is necessary to educate parents to reduce their concerns about fever, fever management, and febrile seizures and to prevent incorrect practices.