Aletli pilates egzersiz programının kas kuvveti ve dayanıklılık üzerine etkisinin obez ve obez olmayan kadınlarda karşılaştırılması
The effects of pilates reformer training program on maksimum musclestrength and muscular endurance in obese and non-obese sedantary women
  1. Tez No: 842945
  2. Yazar: SEMRA AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışma, aletli pilates egzersiz programının kas kuvveti, dayanıklılık ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkilerini obez ve normal ağırlıktaki kadınlarda karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, pilates deneyimi olmayan 30-45 yaş aralığında gönüllü obez (VKİ: 36,37±1,60) ve normal ağırlıktaki (VKİ: 20,00±0,90) 20 kadın üzerinde yapılmıştır. Her iki gruba, 12 hafta süre ile haftada 3 gün 1'er saat olmak üzere aletli (reformer) pilates egzersiz programı uygulanmıştır. Aletli pilates egzersiz programı öncesi ve sonrasında yapılan testler şunlardır: vücut kompozisyonu (biyoelektrik impedans ve harpenden kaliper), 60°/sn ve 180°/sn hızlarında maksimum izokinetik konsantrik diz kuvveti ve maksimum izometrik kalça kuvveti (Biodex dinamometre 4 Pro), abdominal kuvvet ve endurans (fonksiyonel mekik testleri) ve esneklik (otur-eriş). Grup içi karşılaştırmalar, Wilcoxon Testi ile gruplar arası karşılaştırmalar ise son ve ön testlerin farkları alındıktan sonra Mann Whitney- U testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the effects of pilates reformer training program on maximum muscle strength, muscular endurance and body composition between obese and normal weight sedentary women. Material and Method: This study was made on 20 women with voluntary obesity (BMI: 36,37±1,60) and normal weight (BMI: 20,00±0,90) in the 30 - 45 age range without pilates experience. The participants were trained 3 days per week for 1 hour throughout 12 weeks training program. The tests that were conducted before and after pilates reformer training are: Body composition (bioelectric impedence and harpenden caliper); maximum concentric isokinetic knee flexion and extension muscle strength (60°/sec and 180°/sec) and hip joint isometric muscle strength (Biodex System 4 Pro Dynamometer); abdominal area strength test (functional curl- up tests) and flexibility (sit and reach test). Statistical analyses were done by Wilcoxon test for within group comparison and Man Whitney U test for between groups comparison.