Sezaryen doğumlarda kesi yerine subkütan olarak uygulanan 20cc Bupivakain'in postoperatif ağrı üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of 20cc Bupivacaine applied subcutaneously to the incision section on postoperative pain in cesarean section deliveries
- Tez No: 842944
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEM İYİBOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
AMAÇ: Genel anestezi altında sezaryen olan hastalarda, kesi yerine subkutan olarak uygulanan Bupivakain'in postoperatif ağrı düzeylerine etkinliğinin araştırılması MATERYAL METOD: T.C. Demiroğlu Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Özel Ataşehir Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları Ve Doğum Bölümünde 01.01.2020 ile 01.06.2022 tarihleri arasında term dönemde genel anestezi ile sezaryen olmuş hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan 60 hastanın bilgileri iki guruba ayrıldı. Grup A (n=30) ameliyat bitiminde insizyon hattına subkutan olarak 20 cc bupivakain uygulanmış ve sonrasında VAS ile ağrı skorlaması yapılmış olan gebelerden, Grup B (n=30) ameliyat bitiminde kesi yerine herhangi bir uygulama yapılmamış, sonrasında ise VAS ile ağrı skorlaması yapılmış olan gebelerden oluşmaktadır. Postoperatif 2, 4, 6 ve 12. saat ağrı düzeyleri retrospektif olarak incelenmiştir. BULGULAR: A grubunda 4, 6 ve 12.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To investigate the efficacy of bupivacaine applied subcutaneously to the incision site on postoperative pain levels in patients who had cesarean section under general anesthesia. MATERIAL AND METHODS: The files and information of patients who had cesarean section operation under general anesthesia at T.C. Demiroğlu Bilim University Faculty of Medicine and at Private Ataşehir Avicenna Hospital, Department of Obstetrics and Gynecology between 01.01.2020 and 01.06.2022 were retrospectively reviewed. Data of 60 patients included in the study divided into two groups. Group A (n=30) consists of pregnant women who had 20 cc bupivacaine was applied subcutaneously to the incision line at the end of the operation and then post-operative pain scores were made with VAS. Group B (n=30) consists of pregnant women who had no application made to the incision line at the end of the operation and pain scoring was done with VAS after the operation. Postoperative 2nd hour, 4th hour, 6th hour and 12th hour pain levels were retrospectively analyzed.