Alçı bazlı bakır-bakır sülfatlı nemli elektrod ile beton blokaj üzerinde jeoelektrik metod uygulaması
- Tez No: 84295
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KAYNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Anahtar Kelimeler : Self Potansiyel, Elektrod İmali, Kalibrasyon, Beton Blokaj Bu çalışma için Türkiye'de ilk kez alçı bazlı, bakır - bakır sülfatlı nemli elektrod imal edilmiş ve performansı Kocaeli - Gebze'de bulunan etüt sahasında test edilmiştir. Bu elektrodlar kullanılırken jeoelektrik metodlardan Self Potansiyel yöntemi ve ayrıca Rezistivite yöntemi uygulanmıştır. Ancak etüd sahasının büyük bir bölümünün yaklaşık 10 cm. beton blokajla kaplı olmasından dolayı akımın iyi iletilebilmesi veya gerilim farkının okunabilmesi için beton blokajın yüzeyi önce ıslatılmış sonra bu ıslak noktaya kil çamuru bastırılmıştır. Böylece alçı bazlı, bakır bakır sülfatlı nemli elektrodların verimliliği kanıtlanmış ve beton blokaj üzerinde Self Potansiyel yönteminin sağlıklı biçimde nasıl uygulandığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Keywords : Self Potential, Produced Electrode, Calibration, Concrete CastFor this process, at the first time in Türkiye, plaster based, copper - copper sulfate moist electrode was produced and its performance was tested at the research field in Kocaeli - Gebze. While taking advantage from these electrodes, geoelectric applications like self potential and resistivity method were applied. Surface of the concrete cast of 10 cm, which nearly all the research field had been covered with, was wet firstly and then clay mud was pushed down to this surface in order to conduct the electric completely and read the voltage on potential meter. Therefore, efficiency for the plaster based, copper - copper sulfate moist electrodes has been proofed and it has been clarified how to apply self potential method on a concrete cast.