Ovarian seröz kistadenokarsinoma (SKOV-3) hücre hattında sisplatinin etkinliğine, Rho/Rho-kinaz yolağının olası katkısı
Possible contrubition of the Rho/Rho-kinase pathway to the effect of cisplatin in ovarian serous cystadenocarcinoma (SKOV-3) cell line
  1. Tez No: 842956
  2. Yazar: ÇİĞDEM OKŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE NALAN TİFTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Over kanserinin en sık görülen çeşidi epitelyal kaynaklı olanlardır. SKOV-3 hücre hattı yüzey epiteli stromal tümörleri arasında olan bir seröz kistadenokarsinoma hücre hattıdır. Sisplatin tedavisinin over kanserli hastalarda nüksleri ve hayatta kalma oranlarını anlamlı olarak arttırmadığı gibi doz kısıtlayıcı nefrotoksisite, kardiyotoksisite ve nörotoksisite gibi ciddi toksik etkileri olabileceği bilinmektedir. Rho/Rho-kinaz (ROCK) yolağının kanser invazyonu, metastazı ve proliferasyonunda rol oynadığı rapor edilmiştir. Bu çalışmada, SKOV-3 hücre hattında Rho inhibitörü C3 ekzoenzim ve ROCK inhibitörü fasudilin sisplatinin hücre proliferasyonu ve migrasyonu üzerindeki etkisine olası katkısı araştırıldı. Sisplatin (1, 3 ve 5 μM) ile yapılan MTT ve yara iyileşme modeli ön deneylerinde 5 μM konsantrasyonda 48 ve 72. saatlerde proliferasyon ve migrasyonu azalttığı gösterildi. Bu nedenle Rho inhibitörü C3 ekzoenzim (0.2, 2 ve 5 μg/ml) ve ROCK inhibitörü fasudilin (10-5, 10-6, 10-7 M) varlığında ve yokluğunda 5 μM sisplatinin hücre proliferasyonu (MTT testi ile) ve migrasyonu (yara iyileşmesi modeli ile) üzerindeki etkisi incelendi. 5 μM sisplatin+5 μg/ml C3 ekzoenzim kombinasyonu sisplatin ile karşılaştırıldığında 72. saatte migrasyonu azaltırken, 2 μg/ml ve 5 μg/ml C3 ekzoenzim konsantrasyonlarının 5 μM sisplatin ile kombinasyonu 72. saatte proliferasyonu inhibe etti. ROCK inhibitörü fasudilin (10-5, 10-6, 10-7 M) 5 μM sisplatin ile yapılan hiçbir kombinasyonu sisplatin ile karşılaştırdığında ne migrasyonu ne de proliferasyonu değiştirmedi. Sonuç olarak, bu çalışma ROCK inhibitörü fasudilin değil ama Rho inhibitörü C3 ekzoenzimin over kanseri hücrelerinin migrasyon ve proliferasyonu üzerindeki sisplatin etkinliğini artırabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, C3 ekzoenzim kombinasyonun over kanseri tedavisinde terapötik bir hedef olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The most common type of ovarian cancer is originate from epithelium. SKOV-3 is a serous cystadenocarcinoma cell line among surface epithelial stromal tumors. It is known that cisplatin treatment does not significantly increase relapses and survival rates in patients with ovarian cancer but may have serious toxic effects such as dose-limiting nephrotoxicity, cardiotoxicity and neurotoxicity. The role of the Rho/Rho-kinase (ROCK) pathway in cancer invasion, metastasis, and proliferation is well-established. In this study, the possible contribution of the Rho inhibitor C3 exoenzyme and the ROCK inhibitor fasudil to the effect of cisplatin on cell proliferation and migration was investigated in the SKOV-3 cells. MTT and wound healing model pre-experiments with cisplatin (1, 3 and 5 μM), it was shown that 5 μM concentration reduced proliferation and migration at 48th and 72th hours. Therefore, the effect of 5 μM cisplatin on the cell proliferation (by MTT) and migration (by wound healing model) was examined in the presence and absence of the Rho inhibitor C3 exoenzyme (0.2, 2 and 5 μg/ml) and the ROCK inhibitor fasudil (10-5, 10-6, 10-7 M). While the combination of 5 μM cisplatin + 5 μg/ml C3 exoenzyme reduced migration at 72th hour compared to cisplatin, the combination of 2 μg/ml and 5 μg/ml C3 exoenzyme concentrations with 5 μM cisplatin inhibited proliferation at 72th hours. None of the combinations of ROCK inhibitor fasudil (10-5, 10-6, 10-7 M) with 5 μM cisplatin altered either migration or proliferation compared with cisplatin. In conclusion, this study shows that the Rho inhibitor C3 exoenzyme, but not the ROCK inhibitor fasudil, may increase the effectiveness of cisplatin on the migration and proliferation of ovarian cancer cells. Therefore, this combination may be a therapeutic target in the treatment of ovarian cancer.