Adli tıp uzmanları ve uzmanlık öğrencilerinde mesleki tatmin, tükenmişlik ile ikincil travmatik stresi etkileyen faktörler
Factors affecting professional satisfaction, burnout and secondary traumatic stress in forensic medicine specialists and specialist students
- Tez No: 842960
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Adli tıp hekimleri tüm hekimler gibi mesleklerinde stres yaşamaktadır, fiziksel ve ruhsal travmaya maruz kalan bireylerle sıklıkla karşılaşmaktadır. Mesleki tatminin arttırılması, tükenmişlik ve ikincil travmatik stresin en aza indirilmesi, hekimlerin yaşamını ve sağlık sistemini olumlu etkileyecektir. Bu çalışma; adli tıp uzmanları ile uzmanlık öğrencilerinin mesleklerinden duyduğu tatmini, yaşadıkları tükenmişlik ve ikincil travmatik stresi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı tipte kesitsel olarak tasarlanmış olup Türkiye'deki adli tıp uzmanları ile uzmanlık öğrencilerinden oluşan toplam 294 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara, sosyodemografik ve mesleki özellikleri değerlendiren anket formu ile çalışanlar için yaşam kalitesi ölçeği online olarak uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların; 224 (%76,2)'ünün mesleki tatmin için ortalama puan grubunda, 164 (%55,8)'ünün tükenmişlik için ortalama puan grubunda ve 76 (%25,9)'sının ikincil travmatik stres için ortalama/yüksek puan grubunda olduğu saptanmıştır. Yaş, gelir, unvan, çalışma süresi, cinsel suç mağduru muayene sayısı ve stres yönetimi eğitimi ile mesleki tatmin arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Gelir, cinsel suç mağduru muayenesi yapma ve psikolojik destek almayı gerektirecek travmatik bir olay yaşama ile tükenmişlik arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Çocuk sahibi olma, fiili nöbet, stres yönetimi eğitimi ve psikolojik destek almayı gerektirecek travmatik bir olay yaşama ile ikincil travmatik stres arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda adli tıp hekimlerinin mesleki tatmin düzeylerinin yüksek olmadığı ve tükenmişlik seviyelerinin ortalama/yüksek olduğu ve dörtte birinin ikincil travmatik stres açısından risk altında olduğu görülmüştür. Adli tıp hekimlerinin çalıştığı kurumlarda stresi ele alma ve refahı artırma çalışmalarında bulunmalarının sağlık sistemine ve hekimlere olumlu etkisi olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Forensic pathologists, like all healthcare professionals, experience stress in their careers and frequently encounter individuals exposed to physical and psychological trauma. Increasing job satisfaction and minimizing burnout and secondary traumatic stress will have a positive impact on the lives of healthcare professionals and the healthcare system. This study was conducted to determine the factors affecting the job satisfaction, burnout, and secondary traumatic stress experienced by forensic medicine specialists and medical students. Material and Method: Our study was designed as a descriptive cross-sectional study and included a total of 294 participants consisting of forensic medicine specialists and medical students in Turkey. Participants were administered the Professional Quality of Life scale and an online questionnaire to assess their socio-demographic and professional characteristics. Results: It was found that 224 (76.2%) participants had an average score for job satisfaction, 164 (55.8%) had an average score for burnout, and 76 (25.9%) had an average/high score for secondary traumatic stress. Age, income, title, years of experience, number of examinations of sexual assault victims, and stress management training were statistically significantly related to job satisfaction. Income, performing examinations of sexual assault victims, and experiencing a traumatic event requiring psychological support were statistically significantly related to burnout. Having children, being on-call, stress management training, and experiencing a traumatic event requiring psychological support were statistically significantly related to secondary traumatic stress. Conclusion: In our study, it was observed that job satisfaction levels of forensic pathologists were not high, and their levels of burnout were average to high, with a quarter of them being at risk for secondary traumatic stress. We believe that efforts by forensic pathologists to address and mitigate stress in their working environments will have a positive impact on the healthcare system and healthcare professionals.