Böbrek nakilli hastalarda monosit/lenfosit oranı greft sağkalımı için bir belirteç midir?
Is the monocyte/lymphocyte ratio a predictor for graft survival in kidney transplant recipients?
  1. Tez No: 842962
  2. Yazar: GÜL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL MÜGE DEĞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
GİRİŞ: Greft sağkalımında ve akut rejeksiyon önlenmesinde immünsupresyon ve doku uyumu araştırmaları ile kısa dönemde ciddi iyileşmeler sağlanmış olsa da halen uzun dönemde greft sağkalımının iyileştirilmesine ihtiyaç vardır. Terapötik ajan seçimi ve doz belirlenmesi kararında noninvaziv, ucuz, kolay ulaşılabilir ve spesifik belirteçlere olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Noninvaziv biyobelirteç arayışında rejeksiyon patofizyolojisinde rol alan immün belirteçler ön planda araştırılmıştır. AMAÇ: Biz bu çalışmada düşük maliyete sahip ve rutin tetkiklerde bakılabilen monosit/lenfosit oranının (MLO) greft sağkalım belirteci olabilme ve immünsupresif tedaviyi yönlendirebilme özelliğini araştırarak literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu retrospektif çalışmaya, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı'nda 1996 ile 2022 yılları arasında takip edilen 450 böbrek nakli hastası dahil edilmiştir. 18 yaş altı hastalar, ikinci nakil geçmişi olan, kanser öyküsü olan ve takipten çıkan hastalar taramada dışlandıktan sonra toplamda 186 hasta istatistiksel analize alınmıştır. Greft yetmezliği biyopsi sonucunun rejeksiyon olarak değerlendirilmesi, evre 3-4 kronik böbrek hastalığı olması veya herhangi bir diyaliz tedavisine başlamak olarak tanımlanmıştır. BULGULAR: 186 böbrek nakli hastasının ortanca (çeyrekler arası aralık) 75 (49-110) aylık takip süresi boyunca 54'ünde (%28,3) greft yetmezliği geliştiği izlendi. Greft yetmezliği yaşayan hastalar yaş ortalaması açısından greft yetmezliği yaşamayan hastalardan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha genç bulundu (p0,05, hem ay 108 hem de ay 120 için p=0,01). SONUÇ: Böbrek nakli hasta grubunda özellikle nakil sonrası ilk 6 ayda daha yüksek MLO değerlerine sahip olan hasta grubunda uzun vadeli greft kaybı riski daha yüksektir. Bu nedenle erken dönemde daha yüksek MLO saptanması uzun dönemde greft kaybı için basit, kolay erişebilir bir biyobelirteç olabilir. ANAHTAR KELİMELER: Böbrek nakli, Rejeksiyon, Greft Yetmezliği, Monosit/Lenfosit Oranı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: Although significant advancements have been made in research on immunosuppression and tissue compatibility to improve graft survival and prevent acute rejection in the short term, there is still a need to enhance graft survival in the long term. The selection of therapeutic agents and dosage determination increasingly requires non-invasive, cost-effective, easily accessible, and specific biomarkers. In the quest for non-invasive biomarkers, immune markers involved in the pathophysiology of rejection have been prominently investigated OBJECTIVE: We aimed to contribute to the literature by investigating the potential of the monocyte-to-lymphocyte ratio (MLR), which is low-cost and assessable in routine tests, as a biomarker for graft survival and its ability to guide immunosuppressive therapy in this study MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study, a total of 450 kidney transplant patients followed between 1996 and 2022 at the Department of Nephrology, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, were initially included. After excluding patients under 18 years old, those with a history of secondary transplantation, a cancer diagnosis, and individuals lost to follow-up, a total of 186 patients were considered for statistical analysis. Graft failure was defined as biopsy-proven rejection, stage 3-4 chronic kidney disease, or the initiation of any form of dialysis treatment. RESULTS: In this text, findings from a study are presented. The study included 450 kidney transplant patients followed at the Department of Nephrology, Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, between 1996 and 2022, revealing significant insights into graft survival.Out of 186 kidney transplant patients observed over a median follow-up period of 75 (interquartile range: 49-110) months, graft failure was observed in 54 individuals, constituting 28.3% of the cohort.Patients experiencing graft failure were statistically significantly younger in terms of age compared to those who did not encounter graft failure (p0.05 between months 9-98, p=0.01 for both month 108 and month 120). CONCLUSION: In the kidney transplant patient group, individuals with particularly higher MLR values during the first 6 months post-transplantation are at a greater risk of long-term graft loss. Therefore, detecting elevated MLR levels early in the course of transplantation may serve as a simple, easily accessible biomarker for long-term graft loss. KEYWORDS: Renal Transplantation, Rejection, Greft Failure, Monocyte/Lymphocyte Ratio