Böbrek nakilli hastalarda periferik arter basıncı ile santral aortik basıncın hedef organ hasarı ile ilişkisinin karşılaştırılması
Comprasion of peripheral and central blood pressure with renal and cardiac target organ damages
  1. Tez No: 426684
  2. Yazar: AHMET FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BALAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı Ç.Ü.T.F Balcalı Hastanesi nefroloji polikliniğinde takip edilen böbrek nakilli hastalarda periferik ve santral aortik kan basıncının hedef organ hasarı ile ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ç.Ü.T.F Balcalı hastanesi nefroloji polikliniğinde takipli 46 hastanın ofis – gündüz ambulatuar brakiyal ve santral aortik kan basınçları ölçülmüştür. Çalışmaya alınan tüm hastaların elektrokardiyografik ve ekokardiyografik olarak sol ventrikül hipertrofi durumu ve spot idrarda albuminüri ve proteinüri durumu incelenmiştir. Kan basıncı değerleri ile hedef organ hasar belirteçlerinin ilişkisi incelenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Bulgular: Böbrek nakilli hastalarda gündüz ambulatuar brakiyal kan basıncı, ofis kan basıncı değerlerine göre daha yüksek bulunmuştur(hipertansif hasta grubunda: 135,6/85,6 mmHg ve 121,8/77,5 mmHg; normotansif hasta grubunda: 118,8/77,6 mmHg ve 101,6/62,5 mmHg). Ofiste yapılan ölçümlerde normotansif olan hastaların bir kısmının [7(%15) hasta] ambulatuar kan basıncı ölçümü yöntemi ile hipertansif olduğu görülmüştür. Santral aortik sistolik kan basıncı, brakiyal arter sistolik kan basıncına göre daha düşük bulunmuştur(santral aortik basınç ortalaması:123±23 mmHg; minimum:87,5 mmHg-maksimum:213,8 mmHg). Sol ventrikül kitle indeksi ve proteinüri yüksekliği ile santral aortik sistolik basınç(sırasıyla p=0,015 r=0,358 ve p=0,022 r=0,499), periferik kan basıncına göre daha fazla ilişkili bulunmuştur(sırasıyla p>0,05 ve p=0,049 r=0,356). Ayrıca istatiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte ACE-İ kullanan hastalarda sol ventrikül hipertrofisi daha az görüldüğü tespit edilmiştir(p>0,05). Sonuç: Böbrek nakilli hastalar ofiste bakılan kan basıncı değerleri normal seviyelerde olsa dahi ambulatuar kan basıncı ölçümü ile kontrol edilmelidir. Hipertansif hastalarda hedef yalnızca brakiyal arter basıncını düşürmek değil, santral aortik sistolik kan basıncının da yaşa göre olması gereken aralıkta tutulması, hedef organ hasarı gelişimini önleyebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to evaluate the relation between the end-organ damage and peripheral and central aortic blood pressure in the kidney-transplanted patients followed up in the nephrology outpatient clinic of Ç.Ü.T.F. Balcalı Hospital. Materials And Methods: In this study, we measured the brachial and central aortic blood pressure of 46 follow-up patients under daytime ambulatory and office conditions in the nephrology outpatient clinic of the Ç.Ü.T.F. Balcalı Hospital. In all patients, electrocardiographic and echocardiographic findings of the left ventricle hypertrophy, albuminuria and proteinuria in spot urine samples were evaluated. The relation between blood pressure levels and end-organ damage markers were investigated. SPSS v.22.0 software program was used for the calculations of the data. Results: In kidney transplanted patients, we found that the daytime ambulatory brachial artery blood pressure was higher than the blood pressure levels in the office(in hypertensive patients: 135,6/85,6 mmHg and 121,8/77,5 mmHg; in normotensive patients: 118,8/77,6 mmHg and 101,6/62,5 mmHg). We observed that some of the patients[7(%15) patients] who were normotensive during the measurements in the office, became hypertensive with the ambulatory blood pressure measurement methods. We found also out that the central aortic systolic blood pressure was lower than the brachial artery systolic blood pressure(the average central aortic pressure:123±23 mmHg; minimum: 87,5 mmHg -maximum: 213,8 mmHg). There was a more significant correlation between the left ventricle mass index and high level of the proteinuria and central aortic systolic pressure(respectively p=0,015 r=0,358 and p=0,022 r=0,499) than the peripheral blood pressure (respectively p>0,05 and p=0,049 r=0,356). Furthermore, we determined that the left ventricle hypertrophy was less common in patients using ACEIs, although not statistically significant(p>0,05). Conclusion: Kidney-transplanted patients should be evaluated with ambulatory blood pressure measurements, even if they have normal blood pressure levels during the measurements in the office. In the hypertensive patients, the aim of the therapy is not only to decrease the brachial artery pressure. Keeping the central aortic systolic blood pressure in the proper interval adjusted according to the age, may prevent the development of the end-organ damage.