Simulation and analysis of multi-path transmission control protocol for VANET
Araçsal tasarsız ağlar için çok yollu iletim denetim protokolü (MPTCP) benzetimi ve analizi
  1. Tez No: 842976
  2. Yazar: SURA KADHİM ABED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM KIVANÇ TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde meydana gelen gelişmenin artması ve araçlarla ilgili iletişim alanındaki gelişmelere ayak uydurmak için aralıksız çaba gösterilmesi ve bilgi alışverişi ihtiyacını karşılamak için bilgi alışverişi ağlarının oluşturulması ve VANET ağlarında bulunan araçlar, binalar ve kontrol merkezleri arasındaki koordinatlar Bu ağlarda bilgi ve iletişim alışverişi için kullanılır, iletim için bazı özel protokoller vardır. Bu araştırmada, belirli mesafelerde araçlar arasında yüksek güvenilirlikle veri aktarımında kullanılan TCP protokolünü inceleyeceğiz ve belirli problemlerde nelerin gözlemlendiğini ve nasıl düzeltileceğini göstereceğiz. onları kontrol edin ve bu sorunlardan bazılarını çözmeye çalışın TCP protokolü ile yaptığımız çalışmalarda iletişimde kesintiler, paket kayıpları ve veri yoğunluğu ile karşılaştık ve bu durum ağı sekteye uğrattı ve onu bozulmaya, hasara veya yavaşlamaya maruz bıraktı. Yaşananların önüne geçmek, gelişime ayak uydurmak ve çalışmalarını onurlu bir şekilde geliştirmek amacıyla, TCP protokolünün daha yeni yollarla kullanımını sağlayarak, yollarda bir artış yaratarak iletim yollarını arttırmak ve iletimi normal TCP protokolünü kullanmaktan ve çok yollu TCP protokolünü kullanmaktan uzaklaştırdım ve bunun için tüm durumlara yönelik senaryolar oluşturmak için en son simülasyon programlarını kullandım
Özet (Çeviri)
Due to the increase in development taking place at the present time and the relentless attempt to keep pace with the development in the field of communications related to vehicles and the creation of networks for the exchange of information to fill the need for the exchange of information and coordinates between vehicles, buildings and control centers as found in the networks VANET In this networks are used to exchange information and communications some specific protocols for transmission in this research we will study the TCP protocol used in transferring data with high reliability between vehicles over certain distances and we will show what has been observed of certain problems and how to control them and try to solve some of these problems In our work with the TCP protocol, we encountered interruptions in communication, packet losses, and data crowding, which hindered the network and exposed it to ruin, damage, or slowness. In order to avoid what happened, and in order to keep pace with development and improve its work in an honorable manner, we have By making the use of the TCP protocol in newer ways to increase the transmission paths by creating an increase in the paths and diverting the transmission from using the usual TCP protocol and using the multi-path TCP protocol, and for this, I used the latest simulation programs to make scenarios for all cases