COVID-19 plasentalarında EGFR ve IL-6 protein ekspresyonlarının immunohistokimyasal değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of EGFR ve IL-6 protein expressions in COVID-19 placentas
- Tez No: 842977
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKKUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ FINDIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) enfeksiyonu geçirmiş gebe kadınların plasentalarında Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü (EGFR) ve İnterlökün (IL)-6 protein ekspresyonunu immünohistokimyasal olarak incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine yatan ve COVID-19 tanısı alan 20 gebe kadın ve 20 sağlıklı hastanın plasentalarından histolojik takip için küçük parçalar alındı. Plasenta örnekleri hematoksilen-eozin, EGFR ve IL-6 immünohistokimya boyamaları ile boyanarak ışık mikroskobunda incelendi. Bulgular: Kontrol plasentalarında normal histoloji göründü. COVID-19 plasentalarında dejenerasyonların artmış olduğu tespit edildi. Desidual hücrelerinin nükluslarının piknotik yapıda olduğu gözlendi. Kan damarlarında yoğun konjesyon ve dilatasyon tespit edildi. Damar endotelinde hiperplazinin oldukça belirgin olduğu görüldü. Kontrol grubu EGFR immünboyamada, desidual hücrelerde ve sinsitsiyal düğümlerde EGFR ekspresyonun negatif, sitotrofoblast hücrelerine pozitif olduğu gözlendi. COVID-19 grubunda, EGFR ekspresyonun damar endotelinde, bazal membran, Hofbauer hücrelerinde ve sinsityal düğümlerde pozitif olduğu gözlendi. Kontrol grubu IL-6 immün boyamada, sitotrofoblast hücrelerinde ve sinsityal düğümlerde IL-6 ekspresyonun negatif ancak endotel hücrelerinde pozitif olduğu gözlendi. COVID-19 hastalarında, IL-6 ekspresyonun sitotrofoblast hücrelerinde ve sinsityal düğümlerde artmış olduğu gözlendi. Sonuç: COVID-19 plasentalarda desidual hücrelerde nukleus ve stoplazmik dejenerasyonun başladığı kök ve serbest villuslarda incelme ve küçülmeye bağlı yapısal değişiminin olduğu ve kan damarlarında aşırı genişleme yoğun konjesyon yapısının belirgin olduğu görülmüştür. Covid-19 hastalarında plasenta yapısında EGFR nin trofoblastik invazyonda, hücresel dejenerasyonun gelişiminde sinyal uyarıcılarından biri olabileceği, artan inflamasyon sürecinde doku hasarını yönlendiren IL-6 reaksiyonu ile birlikte apopitotik ve anjiogenetik gelişimi etkileyen önemli bir belirteç olabilecekleri düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: To immunohistochemically examine EGFR and IL-6 protein expression in placentas of pregnant women who have had COVID-19 infection. Materials and Methods: Small pieces were taken from placentas of 20 pregnant women and 20 healthy patients who were admitted to Dicle University Faculty of Medicine Gynecology and Obstetrics clinic and diagnosed with COVID-19. Placenta samples were stained with hematoxylin-eosin, EGFR and IL-6 immunohistochemistry and examined under a light microscope. Results: Control placentas appeared normal histology. Increased degenerations found in COVID-19 placentas. Nuclei of decidual cells were pyknotic. Intense congestion and dilation were detected. Hyperplasia was evident in vascular endothelium. In control group, EGFR expression was negative in decidual and syncytial nodes, but positive in cytotrophoblasts. In COVID-19 group, EGFR expression was positive in vascular endothelium, basement membrane, Hofbauer cells and syncytial nodes. In control group, IL-6 expression was negative in cytotrophoblast cells and syncytial nodes, but positive in endothelial cells. In COVID-19 patients, IL-6 expression was increased in cytotrophoblasts and syncytial nodes. Conclusion: COVID-19 placentas, there is a structural change due to thinning and shrinkage in stem and free villi, nuclear and cytoplasmic degeneration begins in decidual cells, and excessive expansion and intense congestion structure in blood vessels is evident. EGFR in the placental structure in Covid-19 patients may be one of the signal stimulators in trophoblastic invasion and the development of cellular degeneration, and may be an important marker affecting apoptotic and angiogenic development along with the IL-6 reaction that directs tissue damage in the increasing inflammation process.