Kurumsal mimari güvenlik referans mimari modellerinin incelenmesi ve Türkiye için öneride bulunulması
Examining enterprise architecture security reference architecture models and making suggestions for Turkey
  1. Tez No: 843018
  2. Yazar: SİBEL KARAKUŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOLGA MEDENİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İnternet ve BT' leri kullanımının yaygınlaşması ile bilgi daha da önemli bir noktaya gelmiştir. Zararlı yazılımlar ve siber saldırılar ile sanal ortam içerisinde, ihtiyaç duyulan bilgi güvenliğinin önemi artmıştır. Bütüncül bir yaklaşım ile bilgi güvenliği kurumsal yapılanma içerisinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Güvenlik, kritik kamusal hizmetler başta olmak üzere pek çok kişisel verilerin saklandığı ve sunulduğu ortamlarda, üzerinde titizlikle çalışılan konuların başında gelmektedir. İnternet aracılığıyla şeffaf hizmet anlayışı gelişmiş olup, kullanıcılar açısından zaman ve mekân kavramı ortadan kalkmıştır. Covid 19 ile bütün dünyada internet kullanımının yaygınlaşması ile veri güvenliğinin önemine yönelik çalışmalar hız kazanmıştır. BT' leri alanındaki gelişmeler çeşitlendikçe dönüşüm kaçınılmaz hale gelmiştir. Kurumsal mimarinin BT' leri üzerinde ki yansıması bulunurken, iş sürekliliğine olan etkisi, zaman içerisindeki kurumsal kazanımlara olan etkisi göz önünde bulundurulmaktadır. Sanal ortamda sunulan hizmetlerin sayısı arttıkça veri güvenliğine yönelik önlemlerinde aynı ölçüde artırılması gerekmektedir. Kurumsal hiyerarşi içerisinde zararlı yazılımlara karşı güvenliğe yönelik üst düzey strateji geliştirilmesi gerekmektedir. Kurumsal Mimari (EA) işleyiş ve yapısal fonksiyonları temelinde güvenliği barındırmaktadır. Gelişmiş dünya devletlerine karşı güç gösterisi yapmak adına bilgi güvenliği politikalarının güncel tutulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Information has become even more important with the widespread use of the Internet and IT. The importance of information security in the virtual environment has increased with malicious software and cyber attacks. Information security has been tried to be evaluated within the institutional structure with a holistic approach. Security is one of the issues that are studied meticulously in environments where many personal data are stored and presented, especially for critical public services. The concept of transparent service has been developed through the Internet, and the concept of time and space has disappeared from the point of view of users. Studies on the importance of data security have been developed with the spread of internet use all over the world with Covid 19. Transformation has become inevitable as developments in the field of IT. While there is the reflection of the corporate architecture on their IT, its effect on business continuity and corporate gains is taken into consideration. When the number of services offered in the virtual environment increases, it is necessary to increase the data security measures to the same extent. It is necessary to develop a high-level strategy for security against malicious software within the institutional hierarchy. Enterprise Architecture (EA) includes security on the basis of its functionality and structural functions. Information security policies should be kept up-to-date in order to show power against the developed world states.