Analysis and design of scalable software as a service architectures
Ölçeklenebilir hizmet olarak sunulan yazılım mimarilerinin analiz ve tasarımı
- Tez No: 377436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDİR TEKİNERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İşletme içinde sağlanan ve kontrol edilen altyapı ve hizmetlere dayanan geleneksel kurumsal uygulamalardan farklı olarak, bulut bilişim sağlayıcıları Internet üzerinden barındırılan hizmetleri temel alır. Bu vesileyle, hizmetler tamamen sağlayıcı tarafından yönetilirken, tüketiciler ise gerekli miktardaki hizmetleri talebi üzerine elde edebilir, yükleme olmadan uygulamaları kullanabilir ve internet erişimi olan herhangi bir bilgisayar üzerinden kişisel dosyalarına erişebilir. Son zamanlarda hem sanallaştırma ve dağıtılmış bilgi işlemdeki önemli gelişmeler, hem de yüksek hızlı İnternete gelişmiş erişim sağlanması ve kaynakların ekonomik olarak en uygun şekle sokma ihtiyacı sayesinde bulut bilişim üzerinde artan bir ilgi gözlenebilmektedir. Yazılım uygulamalarının bulut üzerinden sağlandığı hizmet olarak sunulan yazılım alanı bulut bilişimin önemli bir kategorisidir. Hizmet olarak sunulan yazılımı anlatırken genellikle, belirli bir uygulama mimarisi belirtilmez, ancak bunun yerine genel bileşenler ve yapı tanımlanır. Sağlanan referans hizmet olarak sunulan yazılım mimarisine dayanarak farklı hizmet olarak sunulan yazılım mimarileri elde edilebilir. Bu mimarilerin her biri genel anlamda farklı kalite faktörlerini uygulayacaktır. Ölçülebilirlik, hizmet olarak sunulan yazılım mimarileri tasarımı konusunda önemli bir kalite faktörüdür. Ölçülebilirlik, sistemin artan iş yükü miktarıyla yetenekli bir şekilde başa çıkabilme veya bu artışa uyum sağlayabilmek için genişleyebilmesidir. Bu tezde ölçeklenebilir hizmet olarak sunulan yazılım mimarilerinin tasarımı için sistematik modelleme ve bir tasarım yaklaşımı sunuyoruz. Hizmet olarak sunulan yazılım tabanlı sistemlerin ölçülebilirliğini etkileyen yönleri tespit etmek için ilgili birincil çalışmaları tespit ettiğimiz ve incelediğimiz sistematik bir kaynak taraması yaptık. Çalışmamız ölçeklenebilir sistemlerin tasarımında dikkate alınması gereken yönleri açığa vurmuştur. Araştırmamız, sonraki iki yönde devam etti. İlk olarak, ölçeklenebilir hizmet olarak sunulan yazılım mimarilerinin modellemesini desteklemek için bir UML profili tanımladık. Bu profil, profiller tanımlayan ve belgeleyen mevcut uygulamalara uygun olarak tanımlanmıştır. İkinci olarak, ölçeklenebilir hizmet olarak sunulan yazılım sistemlerini tasarlamak için mimari perspektifi sunduk. Mimari perspektifler, varolan bir dizi görünümleri değiştirmek, kalite özelliklerini belgelemek ve analiz etmek için kullanılan faaliyetler koleksiyonundan, taktiklerden ve talimatlardan oluşmaktadır. Mimari perspektifler temelde birden çok görünüm üzerinde birlikte çalışan talimatlardır. Şimdiye kadar mimari perspektifler performans, yeniden kullanım ve güvenlik gibi çeşitli kalite faktörleri için belirlenmiştir. Ancak, ölçeklenebilir hizmet olarak sunulan yazılım sistemlerini tasarlamaya özel bir mimari perspektif açıkça tanımlanmış değildir. Bizim tanımladığımız mimari perspektif, hem sistematik kaynak taramasından elde edilen ölçeklenebilirlik yönlerini hem de önemli olduğu kanıtlanmış tasarım kurallarını ve uygulamalarını temsil eden mimari tasarım taktiklerini göz önünde bulundurur. Ayrıca, mimari perspektif ölçeklenebilirlik için bizim tanımladığımız UML profili benimser. Ölçeklenebilir perspektif, gerçek bir endüstriyel vaka çalışmasının hizmet olarak sunulan yazılım mimari tasarımı üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different from traditional enterprise applications that rely on the infrastructure and services provided and controlled within an enterprise, cloud computing is based on services that are hosted on providers over the Internet. Hereby, services are fully managed by the provider, whereas consumers can acquire the required amount of services on demand, use applications without installation and access their personal files through any computer with internet access. Recently, a growing interest in cloud computing can be observed thanks to the significant developments in virtualization and distributed computing, as well as improved access to high-speed Internet and the need for economical optimization of resources. An important category of cloud computing is the software as a service domain in which software applications are provided over the cloud. In general when describing SaaS, no specific application architecture is prescribed but rather the general components and structure is defined. Based on the provided reference SaaS architecture different application SaaS architectures can be derived each of which will typically perform differently with respect to different quality factors. An important quality factor in designing SaaS architectures is scalability. Scalability is the ability of a system to handle a growing amount of work in a capable manner or its ability to be enlarged to accommodate that growth. In this thesis we provide a systematic modeling and design approach for designing scalable SaaS architectures. To identify the aspects that impact the scalability of SaaS based systems we have conducted a systematic literature review in which we have identified and analyzed the relevant primary studies that discuss scalability of SaaS systems. Our study has yielded the aspects that need to be considered when designing scalable systems. Our research has continued in two subsequent directions. Firstly, we have defined a UML profile for supporting the modeling of scalable SaaS architectures. The profile has been defined in accordance with the existing practices on defining and documenting profiles. Secondly, we provide the so-called architecture design perspective for designing scalable SaaS systems. Architectural Perspectives are a collection of activities, tactics and guidelines to modify a set of existing views, to document and analyze quality properties. Architectural perspectives as such are basically guidelines that work on multiple views together. So far architecture perspectives have been defined for several quality factors such as for performance, reuse and security. However, an architecture perspective dedicated for designing scalable SaaS systems has not been defined explicitly. The architecture perspective that we have defined considers the scalability aspects derived from the systematic literature review as well as the architectural design tactics that represent important proved design rules and practices. Further, the architecture perspective adopts the UML profile for scalability that we have defined. The scalability perspective is illustrated for the design of a SaaS architecture for a real industrial case study.