Atangana - Baleanu kesirli integralleri yardımıyla farklı türden konveks fonksiyonlar için eşitsizlikler
Inequalities for different types of convex functions via Atangana - Baleanu fractional integrals
  1. Tez No: 843019
  2. Yazar: KEZİBAN NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
L'Hospital'in Leibniz'e yönelttiği kesirli mertebeden türevin var olması ihtimali sorusundan son 50 yıla kadar kesirli analiz uygulamaları çok fazla yapılmamıştır. Lokal olmayan problemlerin modellenmesinde literatürde var olan yöntemlere yeni bir bakış açısı getirmesi ve birçok zor gerçek dünya problemlerini modellemede kullanışlı olması, kesirli analiz konusu üzerine çalışmaları hızlandırmıştır. Böylece matematik, fizik, kimya, biyoloji, ekonomi ve mühendislik gibi diğer disiplinlere daha gerçekçi hesaplamalarla yön vermiştir. Son yıllarda kesirli türev ve integraller eşitsizlik teorisi ile birlikte hızla çalışılmaya başlanmış, yapılan çeşitli integral eşitsizliklerin daha genel hallerinin bulunduğu ve bulunacağını gözler önüne sermiştir. Sunulan bu tezde, 2016 yılında A. Atangana ve D. Baleanu tarafından literatüre kazandırılan lokal ve tekil olmayan kesirli türeve karşılık gelen integraller ele alınmıştır. Konuyla ilgili tanım, teorem ve kavramlar verilip, geniş literatür çalışması yapılarak bazı konveks fonksiyon türleri için Atangana-Baleanu kesirli integraller yardımıyla yeni Hermite-Hadamard tipli eşitsizlikler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The possibility of the existence of fractional-order derivatives, as posed by L'Hôpital to Leibniz, did not receive much attention in the application of fractional analysis until the last 50 years. However, it has gained momentum in recent years due to its potential to provide a new perspective on modeling non-local problems and its usefulness in addressing various challenging real-world problems. This has led to more realistic calculations in disciplines such as mathematics, physics, chemistry, biology, economics, and engineering. In recent years, fractional derivatives and integrals have been studied rapidly, particularly in conjunction with inequality theory. Various integral inequalities have been discovered and are expected to continue being explored in more general forms. This thesis focuses on the integrals corresponding to local and non-singular fractional derivatives, which were introduced into the literature by A. Atangana and D. Baleanu in 2016. The thesis provides definitions, theorems, and concepts related to the topic, along with an extensive literature review. By utilizing Atangana-Baleanu fractional integrals, new Hermite-Hadamard type inequalities are derived for certain types of convex functions.