Scientometric analysis of material recycling in sustainable construction
Sürdürülebilir inşaatta malzeme geri dönüşümünün scientometrik analizi
  1. Tez No: 843061
  2. Yazar: GHADAH ABDULRAHEEM HASHOOSH HASHOOSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI PELİN GÜRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Herhangi bir alanda sürdürülebilirlik, belirli bir sektörün belirli gereksinimlerinin gelecek nesillerin haklarına zarar vermeden karşılanabilmesi anlamına gelir ve bu sürdürülebilirliğin ekonomik sürdürülebilirlik, çevresel sürdürülebilirlik ve sosyal sürdürülebilirlik olarak adlandırılan şeyi başarması gerekir. İnsanların piyasaya olan talebinin ve geri dönüştürülmüş ürünlerin satın alınmasının artmasıyla ekonomik aktivite artacağından, atıkların yakılması yerine geri dönüştürülmesiyle çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ya da yer altına gömüyor. Bu nedenle çevrenin zarar görmemesi, şimdiki nesillerin hakkı olmaktan çok gelecek nesillerin hakkıdır. Bu nedenle, referansların sürdürülebilirliği pratik sürdürülebilirliğin temelidir, çünkü araştırma ve çalışmaların varlığı çok fazla çaba ve para tasarrufu sağlar ve entegre sürdürülebilirliğe ulaşmak için çevresel sürdürülebilirliğe, ekonomik sürdürülebilirliğe ve sosyal sürdürülebilirliğe ulaşmak için birçok çözüm sunar. Binaların sürdürülebilirliği her sektörde olduğu gibi, dolayısıyla özellikle beton atıkların, genel olarak ise bina döküntülerinin geri dönüştürülmesi bu alanda sürdürülebilirliği sağlamanın en önemli yollarından biridir. Çevrenin sürdürülebilirliği bu atıkların yakılması veya gömülmesi yerine geri dönüştürülmesiyle sağlanabilir. Ayrıca hem şimdiki hem de gelecek nesillere fayda sağlayan doğal kaynakların tükenmesini önleyerek sürdürülebilirliği sağlar. Ancak ekonomik sürdürülebilirliğin sağlanması için çöplerin geri dönüştürülmesi ve binalarda çimento ve diğer malzemelerin yerine yeniden kullanılması gerekiyor. İnşaat kalıntılarının geri dönüşümüne ilişkin araştırmalar belgelenmiştir, ancak Arap akademisyenler tarafından çalışmalar ve araştırmalar yürütülmüş olsa bile belgeleme ve alıntı yüzdeleri son derece düşüktür ve gerekli referans sürdürülebilirliği zar zor karşılanmaktadır. Ayrıca, Orta Doğu'da ve özellikle Arap ülkelerinde sürdürülebilirlik, ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan sürdürülebilir olan tam sürdürülebilirliğe ulaşmanın henüz erken aşamalarındadır; çünkü referans sürdürülebilirlik, inşaat atıklarının geri dönüşümünde pratik sürdürülebilirliğe ulaşmanın ilk adımıdır. 2010'dan 2023'e kadar geri dönüşümle ilgili scientometrik analiz, araştırma ve makalelerle yapılan çalışmaları, referans verilmesi kolay bir tabloda derledik. Bu tablo aynı zamanda en önemli anahtar kelimeleri, makalelerin en önemli üretim ve yayın kaynaklarını da içerir. ve bunu açıklayan haritalar. Bir bütün olarak inşaat yönetimi alanında sürdürülebilirliği sağlamak amacıyla en önemli geri dönüştürülmüş malzemeler ve bunların özellikleri açıklanarak en önemli bina atıklarının altı çizildi. Pratik sürdürülebilirliği sağlamak için referanslar da ilişkilendirilmiş ve entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability in any field means the ability to meet certain requirements of a particular sector without prejudice to the rights of future generations, and this sustainability must achieve what is called economic sustainability, environmental sustainability, and social sustainability. This sustainability must take place in several phases in parallel to be more effective and economically sustainable, as economic activity will increase with the increase in people's demand for the market and the purchase of recycled products, achieving environmental sustainability by recycling waste instead of burning it or burying it underground. Thus protecting the environment from damage is a right of future generations before it is a right of current generations. Therefore, the sustainability of references is the basis for practical sustainability, as the availability of research and studies saves a lot of effort and money and gives many solutions to achieve environmental sustainability, economic sustainability, and social sustainability to achieve integrated sustainability. The sustainability of buildings is like any sector, so recycling concrete waste in particular, and building debris, in general, is one of the most important ways to achieve sustainability in this field. Sustainability of the environment can be accomplished by recycling these wastes rather than burning or burying them. Additionally, it prevents the depletion of natural resources that benefit both present and future generations, thereby achieving sustainability. However, in order to achieve economic sustainability, trash must be recycled and used again in buildings as a substitute for cement and other materials. Research on recycling construction debris has been documented, but even if studies and research have been conducted by Arab scholars, the percentages of documentation and citation are extremely low, and the necessary referential sustainability is barely met. Moreover, sustainability in the Middle East and the Arab countries in particular is still in the early stages of achieving full sustainability, which is economically, environmentally, and socially sustainable, since reference sustainability is the first step towards achieving practical sustainability in the construction waste recycling facilities.. In a table that is simple to reference, we have compiled studies by scientometric analysis, research, and articles on recycling from 2010 to 2023. This table also includes the most crucial keywords, the most crucial sources of production and publication of articles, and maps that explain this. The most important building wastes have been highlighted, together with an explanation of the most important recycled materials and their characteristics in an effort to achieve sustainability in the field of construction management as a whole. References have also been linked, and integrated to achieve practical sustainability.