Relationship between scientific productivity as measured by bibliometric indicators and individual, social and academic characteristics of Turkish physicists working in Turkey during the period 1966-1989
1966-1989 döneminde Türkiye'de çalışan fizikçilerin kişisel, sosyal, akademik, karakteristikleri ve bibliometrik gösterge ile ölçülen bilimsel verimlilikleri arasındaki ilişki
- Tez No: 23253
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı 1966-1989 döneminde Türkiye'de çalışan fizikçilerin kişisel, sosyal, akademik karakteristikleri ile bibliometrik gösterge olan yayın sayısı, yayına yapılan atıf sayısı ve bilimsel çalışmaya yönelik tutumları ile ölçülen bilimsel verimlilikleri arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Bu çalışmanın diğer amacı, 1966-1989 döneminde fizikte gözlenen bilimsel verimliliğin geometrik artışla iki katına çıkma süresini ortaya çıkarmak ve Lotka kanununun gözlenen dağılım uygunluğunu analiz etmektir. viiBu çalışmanın kapsamına Türkiyedeki 28 üniversite, Marmara Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Enstitüsü ( TÜBİTAK ), ve Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi (ÇNEM) Katı Hal, Plazma, Atom ve Molekül, Genel, Matematiksel, Nükleer ve Yüksek Enerji fiziği dallarında, 1966-1989 döneminde, Türkiye'de çalışan Türk fizikçileri alınmıştır. Çalışmanın verileri dört ölçüm aracından yararlanılarak toplanmıştır : (1) Türk fizikçileri hakkında bilgi toplama formu (2) Bilimsel çalışmaya yönelik tutum ölçeği (3) Bilimsel Atıf indeksi (4) Bilimsel Yayın ve Dokümantasyon Merkezi (TÜRDOK) verileri. Yapılan analizler göstermiştir ki 1966-1989 döneminde Türkiye'de çalışan Türk fizikçilerinin yapmış oldukları yayınlar ve yayınlarına yapılan atıfların, cinsiyete, evlilik durumuna, mezun olunan lisenin yerine, ve gelir kaynaklarına bağımlı olmadığı gözlenmiştir. Diğer yandan, fizikçilerin bir yabancı dil bilgisi düzeyi, sosyal yaşam güvencesine sahip olması, yurt dışında doktora öncesi veya sonrası burs alması, yetiştirdiği master ve doktora öğrencisi sayısı, uluslararası toplantı ve organizasyonuna katkısı, uluslararası bilimsel toplantı, kongre, ve seminerlere bildirili katılması ile yapmış oldukları yayınlar ve yayınlarına yapılan atıflar arasında ilişki bulunmuştur. vıııBenzer olarak, yine aynı dönemde çalışan Türk fizikçilerinin akademik unvan, gelir kaynakları, sosyal güvence, liseden mezun olunan yer, yabancı dil bilgisi düzeyi, bilimsel çalışmalara katkısı bakımından incelendiğinde bilimsel çalışmaya yönelik tutumlarında daha etkili olduğu, diğer taraftan cinsiyet farkı, evlilik durumu, yurt dışında burs alması, doktora öncesi/sonrası alınan burs, yetiştirilen yüksek lisans ve doktora öğrenci sayısı, uluslararası kongre, seminer ve sempozyumlara katılmalar bakımından incelendiğinde bilimsel çalışmaya yönelik tutumlarında etkili olmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, 1966-1989 döneminde Türkiye'de çalışan Türk fizikçilerinin yapmış oldukları yayın sayısı 1270, çalışmaya katılan fizikçilerin sayısı 233'dür. Fizikteki bilimsel verimliliği gösteren diferensiyel dağılım Lotka yasasına uyum göstermektedir. 1966-1976 döneminde yıllık yayın sayısının zamanla değişimi, iki katma çıkma süresi 5±1 yıl olan bir üstel fonksiyonla gösterilebilmektedir. 1976'dan sonra artış hızı yavaşlamakta ve iki katma çıkma süresi 9±1 yıl olmaktadır. Yayınların bilimin gelişmesine ne ölçüde katkı yaptığını belirlerken yayınlara yapılan atıflar bakımından incelendiğinde teorik fizikçilerin yayınlarının etkisinin fazla olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen bulguların ve geliştirilmiş olan ölçüm aletlerinin yeni çalışmalara ıxyardımcı olması beklenmektedir Anahtar Kelimeler : Bilimsel verimlilik, iki katına çıkma süresi, üstel fonksiyonel büyüme, atıf (Referans) analizi, tanınma, bölgesel analiz, BilimselAtıf indeksi, Bibliometrik gösterge, Bilimsel topluluk, Ortak çalışma.
Özet (Çeviri)
The first purpose of this study is to analyze the relationship between scientific productivity as measured by bibliometric indicators such as the number of publications, the number of citations, and the attitudes toward scientific study scores and individual, social, academic characteristics of Turkish physicists working in Turkey during the period 1966-1989. The second purpose of this study is to analyze the fitness of the“Lotka Law”and to define the doubling period for exponential growth observed in physics productivity during the period 1966-1989. The subjects of the present study included physicists working at the 28 universities, Marmara Scien tific and Industrial Research Institute ( TÜBÎTAK ), 111Çekmece Nuclear Research and Training Centre ( ÇNEM ) during the period 1966-1989 in the following subfields : solid-state, plasma, atomic and moleculer, general, mathematical, nuclear and high energy physics. Four instruments are utilized for data collection: (1) Questionaire about Turkish physicists (QP); (2) Attitude Scale Toward Scientific Study ( ASTSS) (3) Science Citation Index ( SCI ) ; (4) Data provided by Scientific Publications and Documentation Center ( TÜRDOK ). The results of the present study indicated that the observed frequencies of gender difference, marital status, location of high school graduation and sources of income are an independent on the number of publications and the number of citations of Turkish physicists. On the other hand, the observed frequencies of academic titles, the level of known foreign languages, social welfare, receiving scholarships and fellowships abroad, receiving fellowships before and after Ph.D. studies abroad, the number of training M.Sc. and Ph.D. students who are taught by Turkish physicists, contribution to international scientific meetings and organizations, attendance at international scientific congresses, seminars and symposia are dependent on the number of publications and the number of citations of Turkish physicists who work in Turkey during the period 1966-1989. IVÇekmece Nuclear Research and Training Centre ( ÇNEM ) during the period 1966-1989 in the following subfields : solid-state, plasma, atomic and moleculer, general, mathematical, nuclear and high energy physics. Four instruments are utilized for data collection: (1) Questionaire about Turkish physicists (QP); (2) Attitude Scale Toward Scientific Study ( ASTSS) (3) Science Citation Index ( SCI ) ; (4) Data provided by Scientific Publications and Documentation Center ( TÜRDOK ). The results of the present study indicated that the observed frequencies of gender difference, marital status, location of high school graduation and sources of income are an independent on the number of publications and the number of citations of Turkish physicists. On the other hand, the observed frequencies of academic titles, the level of known foreign languages, social welfare, receiving scholarships and fellowships abroad, receiving fellowships before and after Ph.D. studies abroad, the number of training M.Sc. and Ph.D. students who are taught by Turkish physicists, contribution to international scientific meetings and organizations, attendance at international scientific congresses, seminars and symposia are dependent on the number of publications and the number of citations of Turkish physicists who work in Turkey during the period 1966-1989. IVscientific world of the theoretical physics publications, seems signicifant. The results of this study and the instruments developed here are expected to help the future studies in related scientometric fields. Key Words : Scientific productivity, doubling period, exponential growth, citation analysis, recognition, cluster analysis, Science Citation Index, Bibliometric indicators, Lotka law, Scientific community, Collaboratives.