Degradation of emerging contaminants by heterogeneous electro catalytic processes with layered double hydroxides (LDHS)
Yeni ortaya çıkan kirleticilerin katmanlı çı̇ft hı̇droksı̇tler (LDHS) varlığında heterojen elektro katalı̇tı̇k prosesler ile giderilmesi
  1. Tez No: 843065
  2. Yazar: RAMAZAN KEYİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALI REZA KHATAEE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sanayileşmenin hakim olduğu bir dönemde, su kaynaklarında ortaya çıkan yeni tür kirleticilerin (YTK) küresel sorunu, halk sağlığını korumak için yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyan bir boyuta ulaşmaktadır. Elektrokatalitik işlemler, YTK'ler ile kirlenmiş suların arıtılması için etkili ve çevre dostu teknolojiler olarak umut vaat etmektedir. Bu tez, YTK'lerin heterojen elektrokatalitik işlemlerle kirlilikten arındırılmasında etkili nanomateryaller olarak Katmanlı Çift Hidroksitlerin (KÇH) kullanımını araştırmaktadır. Bu teknolojinin farklı yönlerini ele almak için, hidroksit radikalleri (•OH) ve sülfat radikalleri (SO4•−) kullanan iki farklı elektrokatalitik işlem incelenmiştir. İlk bölümde, •OH'e dayalı elektrokatalitik bir işlem olan elektro-Fenton (EF), çeşitli farmasötikler (Fenazopiridin, Siprofloksasin ve Levofloksasin), bir boyar madde (Metilen Mavisi) ve bir pestisitin (Pimetrezin) gideriminde araştırılmıştır. Burada, iki boyutlu pul benzeri morfolojiye sahip üç farklı LCH olan ZnFeCo KÇH, ZnFeV KÇH ve CuFeV KÇH sentezlenmiştir. KÇH nanomateryalleri, elektroforetik bir kaplama (EPD) tekniği kullanılarak bir grafit keçe (GF) elektrot yüzeyine kaplanmıştır. EF işlemi, bir GF katot ve bir platin anot olarak tasarlanmıştır. ZnFeCo KÇH parçacıkları doğrudan toz halinde EF işlemine eklendiğinde, gerçek atıksudan Fenazopiridin (PHP) giderimi performansında dikkate değer bir iyileşme gözlemlenmiştir. 4 saat içinde, ZnFeCo KÇH/EF işlemi gerçek atıksudan PHP'yi tamamen gidermiştir. ZnFeV KÇH@GF katotu, eş zamanlı olarak 59.8 ± 5.9 mg L−1 hidrojen peroksit üretebilirken yeterli miktarda •OH (3.65 mM) üretmiştir. ZnFeV KÇH@GF katodu, doğal pH'da Siprofloksasin gideriminde %89.8 ± 6.8 verim elde etmiştir. Etkili bir Fenton katalizörü olarak yapısına Cu eklenen CuFeV KÇH@GF, geniş bir pH aralığında Levofloksasin'in (LEV) etkili bir şekilde parçalanmasını sağlamıştır (pH = 3–10). Önemli olarak, EF işleminde üç farklı KÇH kaplı GF katotunun karşılaştırmalı analizinde, CuFeV@GF en yüksek LEV giderim verimini (%80.3) elde ederken, ZnFeV KÇH@GF %76.1 ve ZnFeCo KÇH@GF %64.7 verime ulaşmıştır. Enerji verimliliği açısından, CuFeV@GF en sürdürülebilir seçenek olarak SEC'de en düşük değere sahipken, ZnFeV KÇH@GF ve ZnFeCo KÇH@GF onu takip etmiştir. KÇH kaplı elektrotların dayanıklılığı, ardışık yeniden kullanılabilirlik testleri yanında SEM ve XRD analizleri ile birlikte değerlendirilmiştir. GC–MS, farmasötik bileşiklerin (PHP, CIP, LEV) ara ürünlerinin parçalanmasını tespit etmek için kullanılmıştır. İkinci bölümde, sülfat radikaline dayanan elektrokatalitik bir işlem olan elektro-peroksidisülfat (EC-EPD) işlemi, PFAS olarak adlandırılan per- ve polifluoroalkil maddelerin parçalanması, CuFeV KÇH heterojen katalizöri varlığında incelenmiştir. PDS, kısa zincirli PFAS'ların daha düşük anotik oksidasyonla bile parçalanmasını artırarak sülfat radikalleri üretmek için kullanılmıştır. Bu nedenle, çalışma PFAS'ların kısa zincirli ara ürünlere dönüşümünü incelemiş, flor kütle dengesi hakkında bilgi vermiş ve son olarak KÇH'lerin su ve atıksu arıtımında etkili bir heterojen katalizör olarak potansiyeli ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In an era dominated by industrialization, the global challenge of emerging contaminants (ECs) in water resources is growing, requiring innovative solutions to protect public health. Electrocatalytic processes hold promise as effective and eco- friendly technologies for the treatment of EC-contaminated waters. This thesis explores the use of Layered Double Hydroxides (LDHs) as efficient nanomaterials for the degradation of different types of ECs in polluted water through heterogeneous electrocatalytic processes. Two distinct electrocatalytic processes, one harnessing hydroxyl radicals (•OH) and the other sulfate radicals (SO4•−), each addressing specific aspects of this technology, were investigated. In the first part, electro-Fenton (EF) as •OH-based electrocatalytic process was investigated for the removal of pharmaceuticals (Phenazopyridine, Ciprofloxacin, and Levofloxacin), a dye (Methylene blue) and a pesticide (Pymetrozine). Herein, three different LDHs, ZnFeCo LDH, ZnFeV LDH, and CuFeV LDH with 2D plate-like morphology were produced. As a next step, LDH nanomaterials were attached to the surface of a graphite felt (GF) electrode using the electrophoretic deposition (EPD) technique. EF process consisted of a GF cathode and a platinum anode. When ZnFeCo LDH particles were directly added to the EF process in a powder form, a notable improvement in the Phenazopyridine (PHP) removal performance was observed. In 4 hours, the ZnFeCo LDH/EF treatment completely removed PHP from real wastewater. ZnFeV LDH@GF cathode could produce 59.8 ± 5.9 mg L−1 hydrogen peroxide simultaneously generating a sufficient amount of •OH (3.65 mM). EF using ZnFeV LDH@GF cathode achieved 89.8 ± 6.8% degradation percentage for ciprofloxacin at natural pH. CuFeV LDH@GF having Cu as an effective Fenton catalyst also exhibited effective degradation of levofloxacin (LEV) across a broad pH (pH = 3–10). Importantly. In the comparative analysis of the three LDH-coated GF cathodes in the EF process, CuFeV@GF exhibited the highest LEV removal efficiency at 80.3%, followed by ZnFeV@GF at 76.1%, and ZnFeCo@GF at 64.7%. In terms of energy efficiency, CuFeV@GF ranked as the most sustainable option, with the lowest Specific Energy Consumption (SEC), followed by ZnFeV@GF and ZnFeCo@GF. The stability of the LDH-coated electrodes was tested by SEM and XRD analyses, coupled with consecutive reusability tests. GC–MS was used to detect the degradation of intermediate of the pharmaceutical compounds (PHP, CIP, LEV). In the second part, the electro-peroxydisulfate (EC-EPD) process as the sulfate radical-based electrocatalytic process using CuFeV LDH as a heterogenous catalyst investigated for the degradation per- and polyfluoroalkyl substances (PFAS). PDS was employed to produce sulfate radicals in situ, elevating the degradation efficiency shorter-chain PFAS, which are known to degrade lower anodic oxidation alone. Thus, the study investigated the transformation of PFAS into shorter-chain intermediates, provides insights into fluorine mass balance, and evaluates the degradation of various PFAS namely PFOA, PFOS, and PFBA. Lastly, the study explores the potential of LDH as a heterogeneous catalyst in electro-PDS process. Incorporation of PDS within the electrochemical process represents a highly encouraging method for the effective elimination of PFAS in the treatment of water and wastewater.