Bir kanal boyunca ilerleyen tsunami dalgasının değişiminin incelenmesi
Study on change of tsunami wave propagating along a canal
- Tez No: 843066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tsunami dalgaları akarsu ağızlarından giriş yaparak akarsular boyunca uzun mesafeler yayılabilmektedir ve bölgede bulunan yerleşim yerlerinde maddi ve can kayıplarına sebep olabilmektedir. Kara alanlarında tsunami yayılım mekanizması, konu hakkında yapılan sayısız akademik çalışma ve bu doğa olayının sıklıkla tecrübe edilmesi sebebiyle büyük ölçüde anlaşılmışken akarsularda tsunami yayılım mekanizması henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak son yıllarda teknolojik gelişmelerle birlikte konu hakkında yapılan çalışmaların sayısında ciddi bir artış olmuştur. Bu çalışmada tsunami dalgasının oluşum mekanizması göz önüne alınarak Yıldız Teknik Üniversitesi Hidrolik ve Kıyı-Liman Mühendisliği Laboratuvarı'nda mevcut olan pnömatik dalga üretecinden faydalanarak N-tipi tsunami dalgaları üretilmiştir. Fiziksel testler gerçekleştirilirken literatürde mevcut olan benzer çalışmalardan farklı olarak bu çalışmada düz kanal değil kıvrımlı kanal kullanılmıştır. Farklı başlangıç bore gücüne sahip N-tipi tsunami dalgalarının kıvrımlı kanalda üç farklı akım koşuluna karşı yayılması sonucunda açık kanalda dalga yayılım mekanizması ve dalgada meydana gelen değişimler üzerinde çalışılmıştır. Dalga yapısında ve dalga parametrelerindeki değişimleri analiz etmek amacıyla kanalda özel olarak seçilmiş lokasyonlara yerleştirilen dalga probları yardımıyla su seviyesi ölçümleri yapılmıştır. Su seviyesi ölçüm verilerinden yararlanılarak kanalın farklı noktalarındaki tsunami dalgası profilleri elde edilmiştir. Dalga profilleri analiz edilerek tsunami dalgasının kanalın farklı konumlarındaki dalga parametreleri belirlenmiş, dalga profilleri birbirleriyle karşılaştırılarak zamanla dalga yapısındaki değişimler belirlenmiştir. Ayrıca kıvrımlı kanalın kendine has geometrisinden yararlanılarak kanal kıvrımlarının tsunami dalgası üzerindeki etkisi anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tsunami waves can enter from river mouths and propagate long distances along the rivers, causing material and life losses in settlements in regions. While the tsunami propagation mechanism in land areas is largely understood due to numerous academic studies on the subject and the frequent experience of this natural phenomenon, the tsunami propagation mechanism in rivers is not yet fully understood. However, in recent years, with technological developments, there has been a significant increase in the number of studies on the subject. In this study, considering the formation mechanism of the tsunami wave, N-type tsunami waves were produced by using the pneumatic wave generator available in Yıldız Technical University Hydraulic and Coastal-Port Engineering Laboratory. While performing physical tests, unlike similar studies in the literature, a meandering channel, not a straight channel, was used in this study. The wave propagation mechanism and the changes in the wave in the open channel as a result of the propagation of N-type tsunami waves with different initial bore strenghts against three different flow conditions in the meandering channel were studied. In order to analyze the changes in the wave structure and wave parameters, water level measurements were made with the help of wave probes placed at specially selected locations in the channel. Tsunami wave profiles at different points of the channel were obtained by using water level measurement data. By analyzing the wave profiles, the wave parameters of the tsunami wave at different locations of the channel were determined, and by comparing the wave profiles with each other, the changes in the wave structure over time were determined. In addition, the effect of channel meanderings on the tsunami wave was tried to be understood by taking advantage of the unique geometry of the meandering channel.