Paramedik, paramedik öğrencileri ve acil tıp teknisyenleri: Mesleki profesyonellik ölçeği geçerlik ve güvenirlik çalışması
Investigation of validity and reliability of the scale:'Professionalism at work: Questionnaire for qualified paramedics, student paramedics and EMTs'
- Tez No: 843105
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ŞAYLIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Acil Tıp, Deontoloji ve Tıp Tarihi, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Medical History and Ethics, Emergency and First Aid
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda,“Professionalism at work: Questionnaire for Qualified Paramedics, Student Paramedics and EMTs”ölçeğinin Türkçe kültürel uyarlamasının yapılarak, geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması, geliştirilen ölçek modeliyle paramedik, paramedik öğrencileri ve acil tıp teknisyenlerinin profesyonellik algı ve tutumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmamız, Eskişehir ilinde çalışan paramedik, acil tıp teknisyenleri ve öğrenim gören paramedik öğrencilerinin katılımıyla, nicel veri toplama yöntemleriyle; uzaktan ve yüz yüze anket uygulanması şeklinde yapılmış, kesitsel ve tanımlayıcı nitelikte bir çalışmadır. Katılımcılardan paramedik ve ATT'leri“Çalışan Grup”, paramedik öğrencileri ise“Öğrenci Grubu”olarak adlandırılmış, araştırma verileri uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmamıza, 191'i paramedik, 195'i ATT ve 227'si paramedik öğrencisi olmak üzere toplam 613 kişi katılmıştır. Katılımcılarından 370'i (%60,4) kadındır. Çalışan grubundaki 386 katılımcının çoğunluğu beş yıl ve üzerinde çalışma süresine sahiptir. Ölçek için yapılan güvenirlik analizlerinde Cronbach Alfa değerleri, Çalışan grubunda 0,760; Öğrenci grubunda 0,723; örneklemin tamamında ise 0,748 olarak hesaplanmış ve ölçeğin oldukça güvenilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study was conducted to perform the Turkish cultural adaptation of the“Professionalism at Work: Questionnaire for Qualified Paramedics, Student Paramedics, and EMTs”scale, investigate its validity and reliability, and evaluate the professionalism perceptions and attitudes of paramedics, student paramedics, and emergency medical technicians using the scale model developed. Methods: The study was conducted with the participation of paramedics and emergency medical technicians working in Eskişehir province and paramedic students studying in the same city by using quantitative data collection methods and a cross-sectional and descriptive study design and applying face-to-face and online questionnaires. Of the participants, paramedics and EMTs were named the“working group”and paramedic students were named the“student group”, and the research data were analyzed using appropriate statistical methods. Results: Our research included a total of 613 individuals, including 191 paramedics, 195 EMTs, and 227 student paramedics. According to the findings, 370 (60.4%) of the participants were female. The majority of the 386 participants in the working group had a total work experience of five years or more. In the reliability analysis of the scale, Cronbach's Alpha values were calculated as 0.760 for the working group, 0.723 for the student group, and 0.748 for the total sample, which showed the scale was quite reliable.