Yenilenebilir enerji kaynak alternatifleri ile kısıtlı parti büyüklüğü problemine sezgisel bir yaklaşım
A heuristic approach for the capacitated lot sizing problem with alternatives of renewable energy sources
  1. Tez No: 843104
  2. Yazar: PINAR ERBİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER GÜNER GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, farklı enerji kaynakları da dahil olmak üzere tek ürünlü yeni bir parti büyüklüğü problemi ele alınmıştır. Amaç, üretim sistemlerinin kısıtlamaları ve enerji tedarikçisi sözleşme koşulları açısından üretim ve enerji maliyetlerini en aza indiren optimum üretim planlaması ve enerji sözleşmesini belirleyen bir çözüm elde edebilmektir. Problem NP zor olduğundan çözümü için bir Sabitle ve Gevşet sezgisel yöntemi kullanılmıştır. İki tür enerji kaynağı (geleneksel ve yenilenebilir) dikkate alınmıştır. Enerji sözleşme değerinin seçimi de kapasite açısından ele alınmaktadır. Ele alınan model sayısal örneklerle açıklanmış ve gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, a new single item lot sizing problem, including different energy sources is addressed. The objective is to build a mathematical model that determines the optimal production planning and energy contracting that minimizes production and energy costs in terms of production system constraints and energy supplier contract conditions. Since the problem is NP-Hard, a Fix-and-Relax heuristic is introduced to solve the problem. Two types energy sources (traditional and renewable) are considered. The choice of energy contract value is also considered in terms of capacity. Computational results are exposed to evaluate the model on hand.