Bir terörle mücadele yöntemi olarak durumsal suç önleme
Situational crime prevention as a counter-terrorism method
- Tez No: 843120
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN EFEGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Siyasal bir şiddet biçimi olarak terör insanlık tarihinin başlangıcından bu yana güvenliği tehdit eden en önemli unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Terör karmaşık ve disiplinler arası bir kavramdır. Psikoloji, Siyaset Bilimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler ve Kriminoloji dahil olmak üzere birçok bilim alanının araştırma sahasına dahil olmaktadır. Terörün karmaşık yapısı onunla mücadele etmeyi de zorlaştırmaktadır. Terörle mücadelenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Ancak son zamanlarda terörün bir suç biçimi şeklinde ele alındığı çalışmaların sayısı giderek artmaktadır. Bu kapsamda, bu çalışma da terör kavramını siyasal bağlamından koparılmadan nihayetinde bir suç biçimi olması gerçeğinden hareketle farklı bir mücadele yöntemi analiz edilmeye çalışılmıştır. Durumsal suç önleme yöntemi olarak bilinen bu yöntem, fırsat gibi durumsal faktörlerin bir terör eylemi gerçekleştirme sürecine etki eden oldukça önemli faktörler olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Bazı hedeflerin, silahların ve araçların neden teröristler tarafından sıklıkla kullanıldığını anlamak için bir yol haritası sunmaktadır. Çalışma içerisinde durumsal suç önlemenin terörle birlikte ele alındığı akademik çalışmalar incelenmiş ve örneklendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemleri olarak doküman analizi yöntemi kullanılan bu çalışmada alanın önde gelen akademisyenlerinin ve araştırmacılarının kitapları, makaleleri ve tezlerinin yanı sıra haber siteleri ve açık kaynaklar kullanılmıştır. Terörü anlama ve terörle mücadele etme konusunda fırsat unsurlarının oldukça önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda durumsal suç önlemenin terörle mücadeleye nasıl bir katkı sağlayacağı aktarılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın çok yönlü olmasını sağlamak amacıyla durumsal suç önlemenin eleştirel yönleri de ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Terrorism, as a form of political violence, has emerged as one of the most important elements threatening security since the beginning of human history. Terrorism is a complex and interdisciplinary concept. It is included in the research field of many science fields, including Psychology, Political Science, Sociology, International Relations and Criminology. The complex nature of terrorism also makes it difficult to fight it. There are multiple methods of combating terrorism. However, recently, the number of studies on terrorism as a form of crime has been increasing. In this context, in this study, a different method of struggle has been tried to be analyzed based on the fact that the concept of terrorism is ultimately a form of crime without detaching it from its political context. This method, known as the situational crime prevention method, reveals that situational factors such as opportunity are very important factors that affect the process of committing a terrorist act. It provides a roadmap for understanding why certain targets, weapons and vehicles are frequently used by terrorists. In the study, academic studies that deal with situational crime prevention together with terrorism are examined and exemplified. In this study, which used document analysis method as qualitative research methods, besides the books, articles and theses of the leading academicians and researchers in the field, news sites and open sources were used. It has been concluded that the elements of opportunity are very important in understanding and combating terrorism. In this context, it has been tried to convey how situational crime prevention will contribute to the fight against terrorism. Critical aspects of situational crime prevention are also discussed in order to ensure that the study is multifaceted.