Punch dergisine göre Osmanlı savaşları bağlamında Türk algısı (1853-1918)
Perceptions of Turks within the context of Ottoman wars according to Punch magazine (1853-1918)
  1. Tez No: 843123
  2. Yazar: AYŞENUR KARABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
1853-1918 tarihleri arasında Türkleri etkileyen altı önemli savaş olmuştur. Bunlar; 1853-1856 Kırım Harbi, 1877-1878 Rus Harbi, 1897 Yunan Harbi, 1911-1912 Trablusgarp Savaşı, 1912-1913 Balkan Harbi ve 1914-1918 Birinci Dünya Savaşı'dır. Bu savaşlar silsilesi, Osmanlı Devleti'ni hayli yıpratmıştır. Yıllardır savaşla burun buruna olan Osmanlı, mevcudiyetini korumak için mücadele verse de savaşlarda yaşadığı başarısızlıklar diğer devletler tarafından çeşitli algılara sebep olmuştur. Özellikle Avrupa'da çok eski zamanlara dayanan“Türk algısı”bu savaşlarla birlikte daha da tetiklenmiştir. Büyük bir imparatorluk olan ve zamanında çok çetin savaşlarda galibiyet kazanan Osmanlı Devleti'nin eskiden olsa kaybetmeyeceği savaşları kaybetmeye başlaması Avrupa'nın diline“Hasta Adam”gibi güçsüz imajlarla düşmesine sebebiyet vermiştir. Avrupa'daki Türk algısı dönemin dergisi, romanı, tiyatrosu gibi birçok alana yansımıştır. Bu yansımaların görüldüğü yerlerden birisi de“Punch, or the London Charivari”dir. Kısacası“Punch”tır. Bir İngiliz mizah dergisi olan“Punch”bünyesindeki karikatürleriyle dönemin güncel olaylarını sıcağı sıcağına yansıtması bakımından dikkat çekicidir. Bu dergideki karikatürler döneme birinci elden kaynaklık etmektedirler. Dönemin karikatürleri geniş kitlelere hitap etmişler, üzerinden yıllar geçtikten sonra bile konuşulmuşlardır. Bu karikatürlerden de görüldüğü üzere, Avrupalılar Türklerin mağlup olduğu savaşlar üzerinden, Türkleri alay konusu etmişlerdir. Devletin hükümdarını mübalağa yaparak yermişlerdir. Bu çalışmanın amacı, bahsi geçen savaş dönemlerindeki karikatürleri inceleyerek yaratılmak istenilen Türk algısını çözümlemek ve özgün bir bakış açısıyla yorumlamaktır. Bu maksatla özellikle Türk algısının yansıtıldığı düşünülen karikatürlerin seçilerek, okuyucuya İngilizlerdeki Türk algısı aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
There were six important disputes that impacted Turks between 1853 and 1918. These include the Crimean War of 1853-1856, the Russian War of 1877-1878, the Greek War of 1897, the Tripolitan War of 1911-1912, the Balkan War of 1912-1913, and the First World War of 1914-1918. This sequence of conflicts, severely weakened the Ottoman Empire. Despite the fact that the Ottoman Empire, which had been at war for years, strove to maintain its existence, its failures in the battles produced diverse impressions among neighboring governments. The“Turkish perception”, which dates back to ancient times, especially in Europe, was further triggered by these wars. The Ottoman Empire, a powerful country that had prevailed in many difficult battles and started to lose wars that it would not have lost in the past, which led to its fell into the language of Europe with weak imagery like“Sick Man”. The perception of Turks in Europe was mirrored in a variety of platforms including the period's publications, books, and theater.“Punch”or the“London Charivari”is one of the locations where these reflections are visible. It is briefly referred to as“Punch”. The British humor publication“Punch”is noteworthy because it uses cartoons to capture the moment's most important events. The cartoons in this magazine are first-hand sources for the period. The cartoons of the era were popular and still spoken about decades later. These cartoons demonstrate how the Turks were made fun of by Europeans for losing their wars. They used hyperbole to mock the state's monarch. The aim of this study is to look into how the cartoons from the aforementioned conflict periods portrayed Turks in order to understand and interpret them from a different angle. By choosing cartoons that are supposed to mirror the viewpoint of Turks, it has been attempted to convey to the reader how the British view Turks for this purpose.