Histerosalpingografi sırasında müziğin ağrı ve anksiyete üzerindeki etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of music on pain and anxiety during hysterosalphingography: A randomized controlled study
- Tez No: 843122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, Histerosalpingografi sırasında kadınlara dinletilen müziğin ağrı ve anksiyete üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel tipte yapılan bu araştırma, 27.01.2022-04.12.2023 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Jinekoloji Polikliniği'nde yürütüldü. Araştırmanın evrenini; ilgili kuruma Histerosalpingografi çektirmek için başvuran kadınlar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise, belirtilen evrenden araştırma kriterlerini karşılayan 40 deney ve 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 80 kadın oluşturdu. Çalışmada deney grubundaki kadınlara Histerosalpingografi sırasında müzik olarak Acemaşiran makamı dinletildi. Kontrol grubuna rutin uygulama dışında herhangi bir girişim uygulanmadı. Verilerin toplanmasında;“Kişisel Bilgi Formu”,“Visual Analog Skala (VAS)”,“Durumluk Anksiyete Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizinde sayı, yüzdelik dağılımlar, ortalama, standart sapma, Independent-samples t testi ve paired-samples t testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effect of music played to women during hysterosalpingography on pain and anxiety. Material and Method: This randomised controlled experimental study was conducted at the Gynecology Polyclinic of Atatürk University Health Research and Application Center between 27.01. 2022 and 04.12.2023. Population of the study consisted of women admitted to the relevant institution for hysterosalpingography. Sample of the study consisted of a total of 80 women, 40 in the experimental group and 40 in the control group, who met the research criteria from the specified population. In the study, the women in the experimental group were listened to Acemaşiran makam as music during hysterosalpingography. No intervention was applied to the control group except routine practice.“Personal Information Form”,“Visual Analogue Scale (VAS)”and“State Anxiety Scale”were used to collect the data. Number, percentage distributions, mean, standard deviation, Independent-samples t test and paired-samples t test were used to analyse the data. Results: Mean post-test score of the State Anxiety Scale was 38.88±5.12 for the women in the experimental group and 45.83±4.33 for the women in the control group and the difference between the mean scores was statistically significant.