Isıl işlemin polipropilen rendom kopolimerin mekanik özelliklerine etkisi
- Tez No: 84313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ISIL İŞLEMİN POLIPROPILEN RANDOM KOPOLİMERIN (PPRC) MEKANİK ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Semiha SEZGİ Anahtar Kelimeler :Polipropilen Random Kopolimer (PPRC), Isıl İşlem, Mekanik Özellikler, Kırılma Tokluğu. Özet : Plastik malzemelere olan talep gün geçtikçe artmaktadır. Hergün yeni plastik türü insanoğlunun" hizmetine sunulmaktadır. Ancak plastik malzemeler, ısı ve güneş ışığı gibi çevre etkilerine maruz bırakıldıklarında mekanik özelliklerinde bozulma (degredasyon) olmaktadır. Bu çalışmada PPRC tipi boruların ısıya maruz kalmaları durumunda mekanik özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Isıl işlem görmemiş ve 35 °C, 50 °C, 70 °C, 90 °C, 110 °C ve 130 °C'de ısıl işlem görmüş numuneler hazırlandı. Isıl işlemin malzemenin mekanik özelliklerine olan etkilerini belirlemek üzere bir seri çekme ve enstrumente edilmiş çentik darbe deneyleri gerçekleştirildi. İki tür PPRC malzeme için elde edilen deney sonucunda ısıl işlemin bu malzemenin hem çekme hem de kırılma özelliklerini etkilediği görülmüştür. Bu çalışmadan elde edilen diğer önemli bir sonuç ise ısıl işlemin malzeme üzerindeki etkisi bir türden diğer türe farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF HEAT AGEING ON MECHANICAL PROPERTIES OF POLYPROPYLENE RANDOM COPOLYMER (PPRC) Semiha SEZGİ Keyword : Polypropylene Random Copolimer (PPRC), Heat Ageing, Mechanical Properties, Fracture Toughness. Summary : Demand to plastic materials is contionously increasing. Everday a new type of plastic is invented and introduced to human use. However, when plastic materials face heat or sunlight, their mechanical properties may detonate. In this study, the change in mechanical properties of heat treated polypropylene random copolymer (PPRC) is investigated. Unaged and aged test sampled at 35 °C, 50 °C, 70 °C, 90 °C, 110 °C and 130 °C is prepared. A number of tensile test and instrumented. Charpy impact tests are carried out to investigate the effect of heat ageing on the mechanical properties of the material. The test results on two different grades of PPRC show that the heat ageing changes both the tensile and fracture properties. Another remorkable result of the present study is that the effect of heat ageing differs from one material to another.