Aynı özelliği ölçmeye yönelik olarak hazırlanan çoktan seçmeli ve karma testlerin psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison of psychometric properties of multiple choise and mixed tests prepared to measure the same cognitive feature
  1. Tez No: 843136
  2. Yazar: SILA SOLMAZ ÖNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GELBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, çoktan seçmeli test ve karma test olarak iki formu oluşturulmuş“8. Sınıf Matematik Başarı Testi”ve“8. Sınıf Fen Bilimleri Başarı Testi”nin çevrimiçi olarak bilgisayar ortamında uygulanmasıyla elde edilen madde güçlük indeksleri, madde ayırt edicilik indeksleri, test ortalamaları, test güvenirlikleri ve yanıtlama süreleri arasında anlamlı fark olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Oluşturulan bu iki form aynı özellikleri ölçmeye yönelik hazırlanan yalnızca çoktan seçmeli madde türü kullanılarak oluşturulmuş çoktan seçmeli test formu; diğeri ise birden fazla doğru cevabı olan çoktan seçmeli, doğru-yanlış, eşleştirme ve kısa yanıt madde türlerini kullanılarak oluşturulmuş karma test formu şeklinde hazırlanmıştır. Ölçme araçları Web 2.0 araçlarından olan“testmoz.com”üzerinde hazırlanmış ve çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Araştırma tarama araştırması modelindedir. Veriler, Ankara ili sınırları içinde Yenimahalle ve Keçiören ilçelerinden seçilen üç özel ortaokulda öğrenim gören 173 sekizinci sınıf öğrencisinden oluşan çalışma grubundan toplanmıştır. Araştırma sonucunda, çoktan seçmeli test maddeleri ile birden fazla doğru yanıtı olan çoktan seçmeli, doğru/yanlış, eşleştirme ve kısa yanıt gerektiren test maddelerinin madde güçlük indeksleri arasında her iki testinde çoktan seçmeli test formu lehine anlamlı bir fark belirlenmiş ve çoktan seçmeli test formunun öğrencilere daha kolay geldiği görülmüştür. Matematik ve fen bilimleri başarı testlerinin çoktan seçmeli test ve karma test formlarından elde edilene madde ayırıcılık gücü indeksleri için anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in two forms: multiple choise test and mixed test. This study was carried out to determine whether there is a significant difference between the item difficulty indices, item discrimination indices, test averages, test reliabilities and response times obtained by applying the“8th Grade Mathematics Achievement Test”and“8th Grade Science Achievement Test”online in a computer environment. These two forms are form multiple choice test, which was created using only the multiple choice item type, prepared to measure the same characteristics; The other one was prepared as form mixed test, using multiple choice, true/false, matching and short answer item types with more than one correct answer. The measurement tools were prepared and applied online on“testmoz.com”, one of the Web 2.0 tools. The research is in the survey research model. The data was collected from the study group consisting of 173 eighth grade students studying in three private secondary schools selected from Yenimahalle and Keçiören districts within the borders of Ankara. As a result of the research, a significant difference was determined in favor of form multiple choice test in both tests between the item difficulty indexes of multiple-choice test items and test items requiring multiple choice, true/false, matching and short answers with more than one correct answer and form multiple choice test was found to be easier. No significant difference was found for the item discrimination power indices obtained from the multiple choice test and mixed test forms of the mathematics and science achievement tests.