Kamuda farklı statüde çalışanların iş doyumu ve sonuçlarının karşılaştırılması
Comparing job satisfaction and outcomes for different employment status
- Tez No: 162255
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu araştırma, aynı kurumda aynı işi gerçekleştiren kişilerin farklı şekillerde istihdam edilmekten dolayı iş doyumu ve iş doyumunun muhtemel sonuçlarından işe devamsızlık, personel devir oranı ve işten ayrılma eğiliminde farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiş olup açıklayıcı bir çalışma niteliğine sahiptir. Çalışmanın temel amacı, bu faktörlerin istihdam türüne gore farklılık gösterip göstermediğini incelemek olmakla birlikte, çalışmanın ana değişkeni olan iş doyumunun memur ve işçilerin yaşı, eğitim durumu, çalışma şekli, yapdan işin türü, deneyimi ve ücretinden ne şekilde etkilendiğini belirlemek bir diğer değişkenini oluşturmuştur. Çalışmada 657 Saydı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesinin verdiği izin ile kamu kuruluşlarında çalıştırılabilen 4857 Sayılı İş Kanunu'na tabi işçiler ile 657 Saydı Devlet Memurları Kanunu'na tabi memurlar inceleme kapsamına alınmıştır. Aynı kurumda aynı işi yaptıkları halde farklı statülere sahip olan memur ve işçiler bu özellikleri ile kamuda istihdam edilebilen diğer statülerdeki çalışanlardan ayrılmaktadırlar. Araştırma, insan kaynağı gereksinimini karşılamak üzere bu statülerde personel istihdam ediyor olma özelliği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Günümüzde kuruluş elliye yalan klinik ve polikliniği; 200'e yakın farklı görev unvanı altında faaliyet gösteren doktorlar hariç 2000'in üzerinde çalışanı ile sağlık hizmetleri ile eğitim, araştırma ve geliştirme işlevlerini yerine getirmektedir. Araştırmanın yapddığı 2004 yık itibariyle yatak sayısı 904'e ulaşmış, yatak doluluk oram %82.1 olarak saptanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda hazırlanan soru kağıdı, kişisel bilgi formunun yanında iş doyumu ve işten ayrılma eğilimini ölçmeye yönelik 40 sorunun bulunduğu 2 ana bölümden oluşmaktadır. Hazırlanan anket formu birim amirleri aracılığıyla toplam 1218 kişiye dağıtılmış ve %49.9 oranında bir geri dönüş sağlanabilmiştir. Bu çerçevede çalışmanın örneklemi toplam 608 kişiden oluşmaktadır. Elde edilen bu Örneklemin %57,6'sı (350 kişi) memur ve %42,4'ü (258 kişi) işçidir.Personel devir oranını ve devamsızlık oranını hesaplayabilmek için gerekli olan veriler, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi İnsan Kaynakları Biriminin ve Sözleşmeli Personel Bürosunun tutmakta olduğu personel kayıtlarından; kayıt tarama yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, iş doyumunun birçok boyutunda işçiler memurlara nazaran daha yüksek değerler göstermiş, devamsızlık oranı memurlarda, personel devir oranı ise işçilerde yüksek çıkmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, gerek işe alım prosedürleri ve ücret yapıları, gerekse sahip olunan özlük haklan açısından oldukça önemli farklılıklar gösteren bu istihdam türlerinin çalışan davranışlarının şekillenmesinde, çalışan-örgüt ilişkisinin kurulmasında göz ardı edilemez bir öneme sahip olduğu söylenebilir. ABSTRACT This study was an explanative study which has aimed to assess if job satisfaction level and some possible outcomes of job satisfaction such as absenteeism, and turnover rates would differ regarding two different employment status for individuals holding the same jobs. Although the main purpose was to explain how job satisfaction and such outcomes of job satisfaction differed, possible effects of age, education level, work schedule, tenure and salary was also analyzed. In this respect two different employment status pointed out by the law was taken into account. The study was conducted at Dokuz Eylül University Hospital regarding its employment policies. The questionnaire designed to assess job satisfaction, intention to leave and personal information consisted of two parts with a total of 40 items. 1218 questionnaires were distributed and vi
Özet (Çeviri)
Personel devir oranını ve devamsızlık oranını hesaplayabilmek için gerekli olan veriler, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi İnsan Kaynakları Biriminin ve Sözleşmeli Personel Bürosunun tutmakta olduğu personel kayıtlarından; kayıt tarama yoluyla elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, iş doyumunun birçok boyutunda işçiler memurlara nazaran daha yüksek değerler göstermiş, devamsızlık oranı memurlarda, personel devir oranı ise işçilerde yüksek çıkmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, gerek işe alım prosedürleri ve ücret yapıları, gerekse sahip olunan özlük haklan açısından oldukça önemli farklılıklar gösteren bu istihdam türlerinin çalışan davranışlarının şekillenmesinde, çalışan-örgüt ilişkisinin kurulmasında göz ardı edilemez bir öneme sahip olduğu söylenebilir. ABSTRACT This study was an explanative study which has aimed to assess if job satisfaction level and some possible outcomes of job satisfaction such as absenteeism, and turnover rates would differ regarding two different employment status for individuals holding the same jobs. Although the main purpose was to explain how job satisfaction and such outcomes of job satisfaction differed, possible effects of age, education level, work schedule, tenure and salary was also analyzed. In this respect two different employment status pointed out by the law was taken into account. The study was conducted at Dokuz Eylül University Hospital regarding its employment policies. The questionnaire designed to assess job satisfaction, intention to leave and personal information consisted of two parts with a total of 40 items. 1218 questionnaires were distributed and vi608 were received back with a response rate of 49.9%. 57.6 (350) percent of the sample was government employees while 42.4 (258) percent were workers. Data on turnover and absenteeism rates were obtained screening personnel records at Human Resource Department of Dokuz Eylül University Hospital. Results of the study show that workers have scored higher on most job satisfaction dimensions than government employees, while absenteeism rates was higher, and turnover rates were lower for government workers. Such results indicate that employment status is an important factor in shaping employee behavior and employee-organization relations. Vll