Yetişkin grupta yüksek frekans işitmenin incelenmesi
Investigation of high frequency hearing in adults
- Tez No: 843163
- Danışmanlar: PROF. AYŞE AYÇA ÇİPRUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışma ile sağlıklı yetişkin bireylerde, genişletilmiş yüksek frekans (GYF) eşiklerinin normatif verilerinin sunulması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya dört frekans saf ses ortalamasına göre normal işitmeye sahip 200 kişi (400 kulak) dahil edilmiştir. Katılımcılar 18-70 yaş aralığındadır ve yaşlarına göre beş gruba ayrılmıştır. 1.grup 18-29 yaş, 2.grup 30-39 yaş, 3.grup 40-49 yaş, 4.grup 50-59 yaş ve 5.grup 60-70 yaş aralığındaki katılımcılardan oluşmaktadır. Her gruba 40 kişi (80 kulak) dahil edilmiştir ve gruplarda kadın-erkek katılımcı sayısı eşit tutulmuştur. Katılımcılara akustik immitansmetrik değerlendirme, otoakustik emisyon değerlendirmesi, geleneksel saf ses odyometrisi, konuşma odyometrisi yapılmıştır. Ardından, yüksek frekans odyometri ile GYF eşikleri grup içi ve gruplar arasında yaş, cinsiyet, sağ-sol kulak ve frekans değerleri açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada yer alan tüm gruplarda sağ ve sol kulak açısından GYF eşiklerinde istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to present normative data on extended high frequency (EHF) thresholds in healthy adult individuals. Material and Methods: 200 participants (400 ears) with normal hearing according to the pure tone average of four frequencies were included in the study. Participants were between the ages of 18-70 and were divided into five groups according to their ages. The first group is 18-29 years old, the second group is 30-39 years old, the third group is 40-49 years old, the fourth group is 50-59 years old, the fifth group consists of participants between the ages of 60-70. Forty participants (80 ears) were included in each group and the number of male and female participants was equal in the groups. Acoustic immitansmetric evaluation, otoacoustic emission evaluation, pure tone audiometry, and speech audiometry were performed on the participants. Then, with high-frequency audiometry, EHF thresholds were evaluated in terms of age, gender, right-left, and frequency values within and between groups. Results: There was no statistically significant difference in the EHF thresholds for the right and left ears in all groups in the study (p>0.05).