Üç fazlı sincap kafesli asennkron motorun gövde kanatçık arızasının motor performansı üzerindeki etkilerinin deneysel olarak elde edilmesi
Experimental investigation of the effects of stator fin fault on the performance of three-phase squirrel cage induction motor
  1. Tez No: 843190
  2. Yazar: YUSUF EMRE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM GÖKHAN YETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Elektrik motorlarında sıcaklık değerleri doğrudan motorun performansına etki etmektedir. Özellikle kapalı ve iç ortam sıcaklığı yüksek olan işletmelerde ortalama sıcaklık yüksektir. İç ortam sıcaklığının yüksek olması motor performansına doğrudan olumsuz etki etmektedir. Elektrik motorlarının ömürlerinin sıcaklık değerinin artmasıyla azaldığı bilinmektedir. Motor gövdesindeki yetersiz soğutmayla beraber iç sıcaklık değerlerinin artması ve stator sargı dirençlerinin sıcaklık ile doğru orantılı olarak artması motorun performansında olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bundan dolayı elektrik motorlarının soğutulması çalışma performansı ve enerji tasarrufu açısından önemlidir. Asenkron motorlarda soğutma; dış gövde soğutması ve rotor kısa devre halkası kısmında yer alan soğutma kanatçıkları ve pervane ile sağlanabilir. Bu tez çalışmasında üç fazlı sincap kafesli asenkron motorların gövde kısmında bulunan kanatçıkların arızalanması durumunda motor performansının nasıl değiştiği deneysel olarak elde edilmiştir. Bu tez kapsamında gövde üzerindeki kanatçıkların asenkron motorların soğutulmasındaki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda sağlam motor gövde üzerindeki ısı transferini sağlayan kanatçıklarda arızalar meydana getirilerek sıcaklık değişimleri araştırılmıştır. Arızalı durumlar için motorların çalışmasında anormal bir durum söz konusu olacağından bunun motor titreşimleri üzerindeki etkileri de araştırma konusu dâhilinde elde edilmiştir. Ayrıca sağlam motor ve gövde üzerindeki kanatçıkları arızalı olan asenkron motorun her biri için ayrı ayrı boşta çalışma, kısa devre çalışma ve yüklü çalışma deneyleri yapılarak performans analizleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Temperature values in electric motors directly affect the performance of the motor. Especially in enterprises with high indoor and indoor temperature, the average temperature is high. High indoor temperature has a direct negative effect on motor performance. It is known that the life of electric motors decreases with increasing temperature value. With insufficient cooling in the motor body, the increase in internal temperature values and the increase in stator winding resistances in direct proportion to the temperature have negative effects on the performance of the motor. Therefore, cooling of electric motors is important in terms of operating performance and energy saving. Cooling in induction motors can be provided by outer casing cooling and cooling fins and propeller located in the rotor short circuit ring. In this thesis, it is experimentally obtained how the motor performance changes in case of failure of the fins on the housing of three-phase squirrel cage induction motors. Within the scope of this thesis, it is aimed to investigate the effect of the fins on the housing on the cooling of induction motors. In this context, temperature changes were investigated by creating failures in the fins that provide heat transfer on the robust motor body. Since there will be an abnormal situation in the operation of the motors for defective conditions, the effects of this on motor vibrations were also obtained within the research subject. In addition, performance analyses were obtained by performing idle, short circuit and loaded operation experiments separately for the intact motor and the asynchronous motor with defective blades on the housing.