Et ürünü üretim tesislerinde metisilin dirençli s. aureus (MRSA)'un varlığı ve bulaşma kaynaklarının araştırılması
Investigation of the presence and contamination sources of methicillin resistant staphylococcus aureus (MRSA) in meat product production facilities
  1. Tez No: 843189
  2. Yazar: TAHİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Konya ilinde kasaplık hayvan kesimi ve et ürünleri üretimi yapma kapasitesine sahip üç farklı işletmede metisilin dirençli Staphylococcus aureus'un varlığı ve bulaşma kaynaklarını belirlemek amacıyla, kritik bulaşma kaynakları olarak kabul edilen beş farklı noktanın (karkas, alet-ekipman, personel svap örnekleri, ilk ürün, son ürün) her birinden 45 toplamda 225 numune incelendi. Numunelerden MRSA izolasyon ve identifikasyonunda kültürel ve moleküler yöntemler kullanıldı. İzolatların 12 antibiyotiğe duyarlılıklarının belirlenmesinde disk difüzyon metodu kullanıldı. Son ürünlerde tespit edilen MRSA izolatlarının enterotoksin genlerinin tespitinde Multiplex PCR, enterotoksin üretme yeteneğinin saptanmasında Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay yöntemi kullanıldı. Kültürel yöntemlerle 46 numuneden izole edilen şüpheli MRSA izolatlarının 35 tanesi biyokimyasal identifikasyon testleriyle MRSA izolatı olarak tanımlandı. İzolatların PCR sonuçlarına göre 34 numunenin (%15,1) MRSA ile kontamine olduğu tespit edildi. İncelenen beş farklı bulaşma kaynağı arasında karkas svap örneklerinin %31,1'inin, alet ekipman svap örneklerinin %11,1'inin, personel svap örneklerinin %4,4'ünün, ilk ürün örneklerinin %13,3'ünün ve son ürün örneklerinin % 15,6'sının MRSA ile kontamine olduğu saptandı. Son üründe tespit edilen yedi MRSA izolatından birinin (%14,3) enterotoksijenik özellikte olduğu ve sea geni taşıdığı belirlendi. sea geni taşıyan izolatın SEA toksinini oluşturduğu saptandı. İzolatların tamamının sefoksitin ve penisilin G'ye, %97,1'inin linezolid'e, %91,2'sinin quinupristin-dalfopristin'e, %88,3'ünün klindamisin'e ve %85,3'ünün rifampin'e dirençli olduğu tespit edildi. Sonuç olarak et ve et ürünü üretim prosesinin en önemli aşamalarından olan karkas, alet-ekipman, personel, ilk ürün ve son üründe yüksek oranda MRSA varlığı saptandı. MRSA'nın et ve ürünlerine kontaminasyon riskinin azaltılması amacıyla üretimin bütün aşamalarının kontrol altına alınmasının, gıda güvenliği ve halk sağlığı açısından büyük önem arz ettiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In order to investigate the presence and contamination sources of methicillin resistant Staphylococcus aureus in three different enterprises with the capacity to slaughter animals and produce meat products in Konya province, 45 samples from each of five different points (carcass, tools-equipment, worker swap samples, first product, final product), which are considered as critical transmission sources, 225 in total were examined. Cultural and molecular methods were used for the isolation and identification of MRSA from the samples. Disk diffusion method was used to determine the susceptibility of the isolates to 12 antibiotics. Multiplex PCR was used to determine the enterotoxin genes of MRSA isolates detected in the final products and Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay method was used to determine the ability to produce enterotoxin. Of the suspected MRSA isolates isolated from 46 samples by cultural methods, 35 were identified as MRSA isolates by biochemical identification tests. According to the PCR results of the isolates, 34 samples (15.1%) were found to be contaminated with MRSA. Among the five different sources of contamination examined, 31.1% of carcass swap samples, 11.1% of equipment swap samples, 4.4% of worker swap samples, 13.3% of first product samples and 15.6% of final product samples were found to be contaminated with MRSA. One in seven MRSA isolates (14.3%) from the final product was found to have have the sea gene. This isolate carrying the sea gene was found to produce SEA toxin. All isolates were resistant to cefoxitin and penicillin G, 97.1% to linezolid, 91.2% to quinupristin-dalfopristin, 88.3% to clindamycin and 85.3% to rifampin. As a result, a high rate of MRSA was detected in carcass, tools-equipment, worker, first product and final product, which are the most important stages of the meat and meat product production process. It was concluded that controlling all theese production stages to reduce the risk of MRSA contamination of meat and meat products is of great importance for food safety and public health.