Periodontitisli hastalarda serum vaspin, vitamin-D ve galektin-3 seviyelerinin araştırılması
Investigation of serum vaspin, vitamin-D and galectin-3 levels in patients with periodontitis
  1. Tez No: 843198
  2. Yazar: AMIRHOSSEIN ABBASZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ORBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Diş Hekimliği, Biochemistry, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: bu çalışmada perioontitiste ve periodontal sağlıkta vaspin, vitamin-D ve galektin-3 seviyelerini ve bunların klinik ve demografik parametrelerle ilişkisini araştırmak. Materyal ve Metot: çalışmaya 71 periodontitisli ve 71 periodontal sağlıklı toplam 142 birey katıldı. Hastalardan elde edilen serum örnekleri elisa yöntemi kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate vaspin, vitamin-D and galectin-3 levels in perioontitis and periodontal health and their relationship with clinical and demographic parameters. Materials and Methods: A total of 142 individuals, 71 with periodontitis and 71 with periodontal healthy, participated in the study. Serum samples obtained from patients were analyzed using the Elisa method.