Fotovoltaik panellerin yönünün güç üretimine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the orientation of photovoltaic panels on power generation
- Tez No: 843228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Teknolojinin hızlı bir gelişim gösterdiği çağımızda, ihtiyaç duyulan enerji miktarında devamlı bir artış söz konusudur. Fosil yakıtların çevreye verdiği olumsuz etkilerden dolayı, elektrik enerjisi üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden elektrik enerjisi elde etme yöntemlerinin başında fotovoltaik (PV) paneller gelmektedir. PV panellerin verimlerinin arttırılmasına yönelik pek çok çalışma yapılmaktadır. Panel verimini etkileyen birçok faktör mevcuttur. Bu faktörlerden biri, güneş ışınlarının PV panel yüzeyi ile yaptığı açıdır. Bu açı değeri ne kadar dik olursa PV panelin ürettiği elektrik enerjisi de o kadar yüksek olmaktadır. Bu çalışmada, güneş takip sistemi kullanılmayan panellerde, güneşin doğuşu ve batışı vakitlerinde güneş ışınlarını dik alamayan panellerin enerji üretim kayıpları incelenmiştir. Kuzey Yarım Küre'de sabit olarak güney yönüne konumlandırılan panellerin, güneşin doğuşu ve batışı vakitlerinde güneş ışınlarını dik alması durumunda ürettikleri enerji artışları incelenmiştir. Ölçümlerin bulutsuz hava durumunda gerçekleştirilebilmesi için en uygun günler meteorolojik verilere göre belirlenmiştir. Bu çalışma için, optimum açıda, yönleri doğu, batı ve güney olacak şekilde konumlandırılmış üç panel ile ölçümler yapılmış, ürettikleri enerjiler kıyaslanmıştır. Güneş ışınımının fazla olduğu yöne dönmüş kabul edilen panelin, sabit olarak güney yönüne bakan panele göre yaklaşık %32 ile %25 arası daha fazla enerji üretebildiği görülmüştür. Simülasyon programı ile, tüm yıl için; ışınım değerinin fazla olduğu saat aralığında, fazla olduğu yöne dönmüş ve mevsimsel optimum eğim açısında konumlandırılmış panelin, yıllık optimum eğim açısında, sabit olarak güney yönüne konumlandırılmış panelden yaklaşık %20 daha fazla enerji üretebileceği hesaplanmıştır. Elde edilen ölçüm değerleri ile simülasyon programının ürettiği değerler arasında en fazla %8,6 fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the rapid development of the technology also increases the amount of the energy needed. Due to the negative effects of the fossil fuels on the environment, the use of renewable energy sources in electricity generation is increasing day by day. Photovoltaic (PV) panels are one of the leading methods of obtaining electrical energy from solar energy, which is one of the renewable energy sources. Many studies are carried out to increase the efficiency of PV panels. There are many factors that affect the panel efficiency. One of these factors is the angle that the sun's rays make with the PV panel surface. The steeper this angle value is, the higher the electrical energy produced from the PV panel. In this study, the energy production losses of panels that do not receive the sun's rays perpendicularly at sunrise and sunset times in panels without solar tracking system are analyzed. The energy increases produced by the panels, which are permanently positioned in the southern direction in the Northern Hemisphere, are analyzed when the sun rays are perpendicular at sunrise and sunset times. The most suitable days for the measurements to be carried out in cloudless weather conditions were determined according to the meteorological data For this study, measurements were made with three panels positioned at the optimum angle, oriented east, west and south, and the energy produced was compared. It is seen that the panel, which is considered to be turned to the direction where solar radiation is high, can produce approximately 32% to 25% more energy than the panel facing the fixed south direction. With the simulation program, it was calculated that for the whole year, the panel positioned at the seasonal optimum tilt angle, facing the direction of maximum radiation value in the hours of maximum radiation value, can produce approximately 20% more energy than the panel positioned at the annual optimum tilt angle, fixedly facing south. The maximum difference between the measured values and the values produced by the simulation program was 8.6%.