Yeni nesil antiretroviral tedavilerin böbrek fonksiyonlarına etkileri açısından birbirleri ile karşılaştırılması
- Tez No: 843246
- Danışmanlar: PROF. DR. SILA AKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Antiretroviral tedavi, HIV enfeksiyonunu büyük ölçüde kronik bir hastalık durumuna dönüştürmüştür. Ancak bu, kardiyovasküler, kemik veya böbrek hastalıkları gibi yaşa bağlı komorbiditelerin insidansının artmasına neden olmuştur. Bu durum kronik ilaç kullanımına bağlı başta renal etkiler olmak üzere diğer yan etkilerden kaçınmak ve kontrol altında tutmak için yan etkisi minimal olan yeni ilaçların geliştirilmesini mecbur kılmıştır. Çalışmamızda dolutegravir/lamivudin (DTG/3TC) ve biktegravir/emtrisitabin/tenofovir alafenamid fumarat (BIC/FTC/TAF) kullanan hastalarda renal güvenlik profilinin gerçek yaşam verileri ile değerlendirilmesi ve tedavi başlangıcında uygun seçimi yapmaya fayda sağlaması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 71 hasta analiz edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların Demografik bilgileri, Tanı alma tarihi, Komorbiditeleri, Hemogram, Biyokimyasal parametreler (Üre, Bun, Kreatinin, AST, ALT, Total Protein, Albümin, Sodyum, Potasyum, Kalsiyum, Fosfor), HIV-RNA, CD4 sayısı, TİT, Spot İdrar (Protein, Albümin, Fosfor, Kreatinin) değerleri analiz edildi. Bulgular: DTG/3TC grubunda 33, BIC/FTC/TAF grubunda 38 hasta tespit edildi. Hastaların kreatinin değerlerinde yükseliş ve MDRD hesaplamasında düşüş literatür ile uyumlu şekilde gözlendi, ilaç grupları arasında anlamlı fark gözlenmedi. TİT'de saptanan proteinüri tedavi sonrası oransal olarak her iki ilaç grubunda da gerilediği görüldü. Son başvuruda bakılan proteinüri ve albuminüri değerlerinde iki ilaç grubu arasında fark saptanmadı. İdrarda albumin/protein oranı ile olası tübüler proteinüri hesaplaması sonucunda 3TC/DTG grubunda 4/32 (%12), TAF/FTC/BIC grubunda ise 2/38 (%5) hastada olası tübüler proteinüri saptandı ancak eşlik eden başka pozitif olan tübülopati testi yoktu. SONUÇ: Her iki ilaç grubu da renal açıdan değerlendirildiğinde hem çalışmamızın sonucunda hem de literatür değerlendirmesi sonucunda güvenli olduğu düşünüldü. Hastaların takibinde TİT'in yanında her ne kadar bu ilaçların renal olarak güvenliği olduğu düşünülse de kantitatif proteinüri, albuminüri ve albümin/protein oranına bakılması ihmal edilmemelidir.
Özet (Çeviri)
Introductıon: Antiretroviral therapy has largely transformed HIV infection into a chronic disease state. But this has led to an increased incidence of age-related comorbidities such as cardiovascular, bone or kidney diseases. This situation has necessitated the development of new drugs with minimal side effects in order to avoid and control other side effects, especially renal effects, related to chronic drug use. In this study, it was aimed to evaluate the renal safety profile of patients receiving dolutegravir/lamivudine (DTG/3TC) and biktegravir/emtricitabine/tenofovir alafenamide fumarate (BIC/FTC/TAF) with real-life data and to guide the initiation of treatment. Materials and Methods: In our study, 71 patients were analyzed. Demographic information, date of diagnosis, comorbidities, hemogram, biochemical parameters (Urea, Bun, Creatinine, AST, ALT, Total Protein, Albumin, Sodium, Potassium, Calcium, Phosphorus), HIV-RNA, CD4 count, dipstick, Spot Urine (Protein, Albumin, Phosphorus, Creatinine) values were analyzed. Results: 33 patients were included in the DTG/3TC group and 38 patients in the BIC/FTC/TAF group. The increase in creatinine values and the decrease in MDRD calculation were observed in accordance with the literature, and no significant difference was observed between the drug groups. Proteinuria detected in urine analysis was seen to regress proportionally in both drug groups after treatment. There was no difference between the two drug groups in the proteinuria and albuminuria values examined at the last admission.As a result of the calculation of albumin/protein ratio in urine and possible tubular proteinuria, possible tubular proteinuria was detected in 4/32 (12%) in the 3TC/DTG group and 2/38 (5%) in the TAF/FTC/BIC group, but there was no other positive tubulopathy test concomitantly. CONCLUSION: Both drug groups were considered to be safe when evaluated from a renal point of view, both as a result of our study and at the end of the literature review. Although these drugs are considered to be renal safety in addition to TIT in the follow-up of patients, quantitative proteinuria, albuminuria and albumin/protein ratio should not be neglected.