Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından rapor düzenlenen motosiklet kazası olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of motorcycle accident cases reported by Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine, Department of Forensic Medicine
- Tez No: 843290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ZEYBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Motosikletler güvenlik önlemlerinin kısıtlılığı ve yüksek enerjili travmaya direkt maruziyet nedeniyle kaza başına en fazla ölüm ve yaralanma meydana gelen araçların başında gelmektedir. Çalışmamızda gelecekteki yaralanmaların önlenebilmesi için alınabilecek önlemler ile yapılabilecek kanuni ve toplumsal düzenlemelerin tartışılması ve bu konuda literatüre katkı sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Beş yıllık dönemde Adli Tıp Polikliniğimizde adli raporu düzenlenmiş, başvuru nedeni motosiklet kazası olan 278 olgu incelenerek demografik verileri, kaza özellikleri, yaralanma şekilleri, tıbbi bulguları ve düzenlenen adli rapor sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Motorcycles are among the vehicles that cause the most deaths and injuries per accident due to limited safety measures and direct exposure to high-energy trauma. The aim of our study is to discuss the precautions that can be taken and the legal and social regulations that can be made to prevent future injuries and to contribute to the literature on this subject. Materials and Methods: During a five-year period, 278 cases whose forensic reports were prepared in our forensic medicine clinic due to motorcycle accidents were examined and their demographic data, accident characteristics, injury patterns, medical findings and forensic report results were evaluated. Results: The majority of the cases included in our study were male (87.8%), the average age was 31.44±14.50, 84.6% were drivers, 69.6% had their helmets on, 7.1% were drunk, the most common injury areas are the lower and upper extremities, bone fractures are seen in 56.5% of the cases, the most frequently broken bones are tibia, facial bones and femur, 38.5% of the cases are followed up with hospitalization, 31.3% had an operation, in 62.9% of the cases the injury was not mild enough to be resolved with a simple medical intervention, in 23.4% of the cases it caused a life-threatening situation. Statistically significant relationships were found between cases without helmets and cases with blood ethanol levels >100 mg/dl with hospitalization and life-threatening conditions.