Milletlerarası tahkim hukukunda tanık delili
Witness evidence in international arbitration law
  1. Tez No: 843358
  2. Yazar: AİŞE BÜŞRA USLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS GÖLCÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Birbirinden farklı özelliklere sahip hukuk sistemlerine tabi tarafların uyuşmazlıkların çözümü aşamasında, tahkim yargılamasında karşı karşıya gelmeleri, farklı hukuk sistemlerine aşina olmaları sebebiyle özellikle tanık delilinin değerlendirilmesi açısından ortada net bir uygulama, bir kurallar bütünü bulunmamaktadır. Çalışmamızda milletlerarası tahkim hukuku kapsamında hem ticari tahkim hem de yatırım tahkimi alanında değerlendirilen ispat vasıtası tanıklık konusunda farklı hukuk sistemlerinde düzenlenen kurallarda bulunan benzer ve farklı düzenlemeler ele alınarak tanık beyanlarındaki etik ihlalleri ortaya konacaktır. Bununla birlikte, milletlerarası tahkim hukukunda tanık delili kapsamında verilen kararların tanıma ve tenfizinde karşılaşılan savunma hakkı ihlalleri uygulamadan örnekler ve yargı kararları eşliğinde ele alınacak ve tahkimde tanık deliline ilişkin güncel sorunlar ve tanık delilinin kullanımına dair öneriler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that parties subject to legal systems with different characteristics come face to face during the dispute resolution phase, arbitration proceedings, and are familiar with different legal systems, there is no clear practice or set of rules, especially in terms of the evaluation of witness evidence. In our study, ethical violations in witness statements will be revealed by examining similar and different regulations in the rules of different legal systems regarding testimony as a means of proof, which is evaluated in both commercial arbitration and investment arbitration within the scope of international arbitration law. In addition, violations of the right to defense encountered in the recognition and enforcement of decisions made within the scope of witness evidence in international arbitration law will be discussed with examples from practice and judicial decisions, and current problems regarding witness evidence in arbitration and suggestions on the use of witness evidence will be evaluated.