Belediye hizmet personelinin ölçme ve değerlendirme süreçleri: Mesleki yeterlilik
Measurement and evaluation processes of municipal service personnel: Professional qualification
  1. Tez No: 843376
  2. Yazar: HİLAL ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde kurumsal rollerin yeniden tanımlanması ve devlet aygıtının yeniden ölçeklenerek yapılanması sürecinde, merkezi hükümetler sadece düzenleyici gücünü azaltmak ya da artırmakla kalmamış, yerel/bölgesel ve ulusal mal, hizmet ve personel rejimlerini sermayenin uluslar üstü yapıları içinde stratejik bir biçimde konumlandırmanın bir aracı olarak yerel yönetimler arasındaki rekabetçi ilişkileri kurumsallaştırmaya çalışmışlardır. Bu süreçte, ulus devlet ölçeği, yönetimin geleneksel regülatif düzenlemelerinde geniş kapsamlı yeniden ölçeklendirmelere gitmiş, yerel politik-ekonomi alanları üzerinde koordine edilmiş birikim stratejileri vasıtasıyla kentsele ilişkin rejimlerin kontrolünü dahi elinde tutmuştur. Çalışmanın konusunu oluşturan yerel hizmet personellerinin ölçme ve değerlendirmesini içeren standardizasyon süreçleri de özellikle kolektif emek kapsamında hizmet sektörünün mekânsal temsili olan büyük şehirlerde oluşturulan kentsel mal, hizmet ve personel rejimlerinin yeniden organizasyonunun önemli bir ayağı haline gelmiştir. Çalışmada, Türkiye'de büyükşehir niteliği taşıyan otuz büyükşehir bünyesinde yer alan, tehlikeli ve çok tehlikeli meslek niteliği neticesinde Mesleki Yeterlilik Kurumu bünyesinde belgelendirme zorunluluğu olan meslekler incelenmekte olup, ilgili belediyelerden talep edilen bilgi formları ışığında, uluslararası standartlar çerçevesinde oluşturulan ulusal meslek standartları içerisinde de yer alan mesleklerden hangilerinin yer aldığı tespit edilmiştir. Çalışma ile Büyükşehir belediyesi bünyesinde var olduğu tespit edilen mesleklerde hizmet veren personel bulunup/bulunmadığı, bulunuyorsa hangi birime bağlı olduğu ve kadrolu mu/ sözleşmeli mi olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma, devletin yeniden ölçeklenmesi ile birlikte oluşan bu yeni formasyonun, bir taraftan yerel yönetimlere ve özel sektöre devredilen sorumlulukları bir taraftan ise denetlemesi zor, kontrolü güç olan özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli meslek gruplarının ölçme ve değerlendirme süreçlerinin merkez eliyle sağlanabilmesini mümkün kılan bir araca dönüşümünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Through the impact of globalization, in the process of redefining institutional roles at the local, regional, and national levels and restructuring the state apparatus at different scales, central governments have not only sought to reduce or increase their regulatory power but have also attempted to institutionalize competitive relationships among local governments as a means of strategically positioning local, regional, and national systems of goods, services, and personnel within supranational structures of capital. In this process, the nation-state level has undergone extensive rescaling in traditional regulatory arrangements, and it has even maintained control over the regimes related to urban affairs through coordinated accumulation strategies in local political-economic spaces. The standardization processes, including the measurement and evaluation of local service personnel, which constitute the subject of this study, have become an essential component in the reorganization of urban systems of goods, services, and personnel, particularly in large cities, which are the spatial representation of the service sector. In this study, professions with mandatory certification within the Vocational Qualifications Authority, due to their dangerous nature, in thirty metropolitan municipalities in Turkey were examined, and it was determined which professions are included in the national vocational standards created within the framework of international standards. The study aims to determine whether personnel providing services in disciplines identified as existing within the metropolitan municipality. To this department, they are affiliated if they live and whether they are permanent or contracted employees. The study reveals the transformation of this new formation that has emerged with the rescaling of the state, which enables both the devolution of responsibilities to local governments and the private sector and, on the other hand, the central provision of the assessment and evaluation processes of hazardous professional groups that are difficult to supervise and control.