Fethi Yeken ve Lübnan İhvanı
Fethi Yeken and the Lebonon Ikhvan
  1. Tez No: 843384
  2. Yazar: EDA İRİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Batı dünyasının İslam toplumları üzerinde kurdukları siyasi, askeri, ekonomik, kültürel baskı ve bunun da beraberinde getirdiği kriz, başta merkez bölgeler olmak üzere İslam coğrafyasının genelinde İslami hareketler ve akımların doğuşuna zemin hazırlamıştır. Başlayan bu hareketlerin nihai hedefi İslam coğrafyalarında yaşanılan bozulma, gerileme, sömürge vb. durumlardan kurtulmak ve sağlam bir İslam toplumu inşa etmektir. Entelektüellerin İslam coğrafyalarında yaşanılan bu durum karşısında farklı fikirler ortaya koymuşlardır. Temelde üç ana başlık halinde ele alınan yaklaşımlar gelenekselcilik, ıslahatçılık ve modernizmdir. Islahatçı akımlar içerisinde değerlendirilen İhvan-ı Müslimin hareketi de ortaya çıktığı bölge başta olmak üzere büyük bir alana etki ederek çok önemli başarılar elde etmiştir. İhvan-ı Müslimin diğer İslami hareketlerden birçok yönden ayrılarak hem kendisinden sonraki İslami hareket kurucularına ilham kaynağı olmuş hem de hareket alanını genişleterek birçok İslam coğrafyasında varlığını farklı şekillerde devam ettirmiştir. Fethi Yeken ve Lübnan İhvan-ı adlı bu çalışmamızda, Fethi Yeken'in Lübnan'da kurduğu Lübnan İhvanına katkıları, fikirleri, İhvanın gelişimi ve Fethi Yeken'in İhvan'dan ayrılma sebepleri ele alınmıştır. Mısır'da Hasan el-Benna ve İhvan hareketi ile hız kazanan İslam düşüncesinin kültürel ve siyasi sebeplerle özünden uzaklaşmasının önüne geçerek yeniden Asr-ı Saadet'e uygun doğru bir İslam düşüncesi fikri, Lübnan gibi siyasi, etnik farklılıkların yoğun olduğu bir bölgede uygulanmaya çalışılmasının sebep ve sonuçlarını inceledik. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı ve metodu ele alınmıştır. Birinci bölüm İhvan hareketinin doğuşu ve gelişimi üzerinde durulmuş, Mısır'ın sosyoekonomik yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde ise Fethi Yekenin hayatı ve fikirleri ele alındıktan sonra Lübnan'da kurulan İhvan hareketi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The political, military, economic and cultural pressure of the Western world on İslamic societies and the crisis it brought with it paved the way for the emergence of İslamic movements and movements throughout the İslamic geography, especially in the central regions. The ultimate goal of these movements started is to get rid of the situations such as the degradation, regression, colonialism, etc. experienced in İslamic geographies and to build a solid İslamic society. Intellectuals have put forward different ideas about this situation in İslamic geographies. The approaches, basically discussed under three main headings, are traditionalism, reformism and modernism. The Ihvan-ı Müslimin movement, which is considered among the reformist movements, has achieved very important successes by influencing a large area, especially the region where it emerged. The Ihvan-ı Müslimin differed from other İslamic movements in many aspects and became a source of inspiration for the founders of the İslamic movement after it, and it continued its existence in many İslamic geographies in different ways by expanding its field of action. In this study, called Fethi Yeken and The Lebanon Ikhvan, Fethi Yeken's contributions to the Lebanon Ikhvan that he founded in Lebanon, his ideas, the development of the Ikhvan and the reasons of Fethi Yeken's departure from the Ikhvan are discussed.We reviewed the reasons and consequences of trying to implement the idea of a correct İslamic thought in accordance with the Age of Bliss, in a region such as Lebanon where political and ethnic differences are intense, by preventing the alienation of İslamic thought from its essence due to cultural and political reasons, which gained momentum with the Hasan al-Banna and Ikhvan movement in Egypt.In the introduction part, the subject, purpose and method of the research are discussed. The first chapter focuses on the birth and development oh The Lebanon Ikhvan, and examines the socio-economic structure of Egypt. In the second part, after discussing the life and ideas of Fethi Yeken, the Ikhvan movement established in Lebanon is examined.