Acil servise başvuran hastalarda sessiz beyin infarktı insidansının ve takiplerinde görülen inme ve mortalite riskinin belirlenmesi
Assessment of the incidence of silent brain infarction in patients presenting to the emergency department and its associated risk of subsequent stroke and mortality
  1. Tez No: 843385
  2. Yazar: ASİBE TÜRKKAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN AKOĞLU, UZMAN EMİR ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Sessiz beyin infarktüsü (SBİ), nörolojik disfonksiyon ve belirgin inme hikayesi olmadan beyin görüntülemelerinde fokal lezyon görülmesi olarak tanımlanır. Yapılan epidemiyolojik araştırmalar ve nörogörüntülemeler sonucunda SBİ'nin nörokognitif azalmalara, kardiyovasküler olaylara, yürüyüş instabilitesine, disabiliteye, depresyon ve ölüme katkı sağladıkları tespit edilmiştir. SBİ'nin gelecekte inme sıklığında artış göstererek akut iskemik inme, ölüm ve demans riskini iki kat arttırdığı gösterilmiştir. Türkiye'de SBİ'nin insidansı, mortalitesi ve inme ile ilişkisi hakkında yeterince çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle, bu çalışmanın birincil amacı, Türkiye'deki acil servislerde SBİ insidansını hesaplamaktır. İkincil amaçlarımız, kranyal BT'sinde SBİ'si olan hastaların demografik özelliklerini belirlemek, inme ve mortalite insidanslarını tespit etmek ve ileriye dönük araştırmalar için bir ön basamak veri sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, tek merkezli retrospektif kohort bir çalışmadır. Çalışma 1 Ocak 2019 ve 1 Ocak 2023 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 50 yaş ve üstü tüm kontrastsız kranyal BT çekilen hastalarda yapılmıştır. SVO özgeçmişi olmayan, başvuru şikâyetlerinde SVO düşündürecek bir bulgusu olmayan ve BT görüntülemesinde akut iskemik infarktı olmayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Randomizayonun sağlanması için belirtilen tarihler arasında hastalar sırasıyla ardışık her ayın 1. günlerindeki BT'ler taranarak, veriler HBYS ve PACS sistemlerine bakılarak alınmıştır. Ardından sırasıyla 2.,3.,4. ve 5. vs. örneklem boyutuna ulaşılana kadara hasta alımına devam edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri felç geçirme durumları, sağkalımları, kronik hastalıkları ve kullandıkları ilaçlar kayıt altına alınmıştır. BT lerdeki sessiz infarktı yeri ve sayısı kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alım kriterlerini karşılayan 706 hasta alınmış özgeçmişinde sonradan SVO öyküsü olduğu görülen 11 hasta çalışmadan çıkarılmıştır. Analiz edilen 695 hastanın 624' ünde (%89,8) SBI görülmezken 71 hastada (%10,2) SBİ lezyonu saptanmıştır. Toplam 20 (%2,9) hastada semptomatik felç görülmüştür. Bu hastaların 14'ünde (%2,2) SBİ yokken, 6'sında (%8,5) SBİ lezyonu saptanmıştır ve SBİ lezyonu olan hastalarda felç geçirme riski 4,02 (%95 GA 1,49-10,8) kat fazla görülmüştür (p=0,003). SBI de prediktör faktörleri incelendiğinde erkek cinsiyet için 1.70 kat (%95 GA 1.03-2.78) (p=0,035), HT için 2.04 kat (%95 GA 1.16-3.6) (p=0,012), KBY için 2.37 kat (%95 GA 1.09-5.15) (p=0,025) risk artışı saptanmıştır. Hastaların 227'si (%32,7) ölmüştür. Ölen hastaların 195'inde (%85,9) SBİ yokken, 32 (%14,1) hastada SBI lezyonu saptanmıştır. SBİ hastalarında mortalite olmayanlara göre 1,81 (%95 GA 1,1-2,97) kat (p=0,019) fazla görülmüştür. Sonuç: Acil servise başvuran hastalarda SBİ insidansı oldukça yüksek bulunmuştur ve bu hastalarda felç geçirme riskinin arttığı tespit edilmiştir. SBİ lezyonu olan hastalarda mortalite daha yüksek saptanmıştır. Erkek cinsiyet, ileri yaş ve hipertansiyon SBİ için öngördüren faktörlerdir. Tedavi olarak hipertansiyon ilacı ve antikoagulan kullanımının SBİ tedavisinde etkin bir basamak olduğu görülmüştür. Bu nedenle SBİ saptanan hastalar tedavi için değerlendirilmeli, ileri tetkik için yakın takip altında tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Silent brain infarction (SBI) is defined as a focal lesion on brain imaging without neurological dysfunction and significant stroke history. As a result of epidemiological studies and neuroimaging, it has been determined that SBI contributes to neurocognitive declines, cardiovascular events, gait instability, disability, depression and death. SBI has been shown to increase the incidence of future stroke, doubling the risk of acute ischemic stroke, death, and dementia. There have not been enough studies on the incidence, mortality and association of SBI with stroke in Turkey. Therefore, the primary aim of this study is to calculate the incidence of SBI in emergency departments in Turkey. Our secondary aims are to determine the demographic characteristics of patients with SBI on cranial CT, to determine the incidences of stroke and mortality, and to provide preliminary data for future research. Materials and Methods: Our study is a single-center retrospective cohort study. The study was conducted in all patients aged 50 years and older who had non-contrast cranial CT scans, who applied to Marmara University Pendik Training and Research Hospital between January 1, 2019 and January 1, 2023. Patients who did not have a history of CVD, had no findings suggestive of CVD in their admission complaints, and had no acute ischemic infarction on CT imaging were included in the study. Between the dates specified to ensure randomization, the patients were scanned on the 1st day of each consecutive month, respectively, and the data were obtained by looking at the HBYS and PACS systems. Then 2nd, 3rd 4th and 5th etc., respectively patient recruitment was continued until the sample size was reached. The demographic information of the patients, their paralysis status, their survival, chronic diseases and the drugs they used were recorded. The location and number of silent infarcts on CTs were recorded. Results: 706 patients who met the inclusion criteria were recruited, and 11 patients with a history of CVD were excluded from the study. While SBI was not observed in 624 of 695 patients (89.8%) analyzed, SBI lesion was detected in 71 (10.2%) patients. A total of 20 patients (2.9%) had symptomatic paralysis. While 14 of these patients (2.2%) did not have SBI, 6 (8.5%) had SBI lesion and the risk of stroke was 4.02 times (CI 95% 1.49-10.8) higher in patients with SBI lesion. When the predictive factors in SBI were examined, it was found that the risk increased 1.70 times (CI 95% 1.03-2.78) for male gender, 2.04 times (CI 95% 1.16-3.6) for HT, and 2.37 times (CI 95% 1.09-5.15) for CRF. 227 (32.7%) of the patients died. While there was no SBI in 195 (85.9%) of the patients who died, SBI lesions were detected in 32 patients (14.1%) who died. Mortality was 1.81 times (CI 95% 1.1-2.97) higher in SBI patients than in non-mortality patients. Conclusion: The incidence of SBI was found to be quite high in patients admitted to the emergency department, and it was determined that the risk of stroke was increased in these patients. Mortality was found to be higher in patients with SBI lesions. Male gender, advanced age and hypertension are predictive factors for SBI. It has been observed that the use of hypertension medication and anticoagulants as treatment is an effective step in the treatment of SBI. Therefore, patients with SBI should be evaluated for treatment and kept under close follow-up for further examination.