Müşteri sadakatini belirleyen unsurlar: Silifke'de bir araştırma
Factors determining customer loyalty: A research in Silifke
  1. Tez No: 843393
  2. Yazar: ERMAN ZOBU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NECDET GÜLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kafelerde“müşteri sadakati”ve“müşteri memnuniyeti”kavramlarını güncel kaynaklara dayanarak açıklamak, müşteri sadakatini ve memnuniyetini belirleyen unsurları ortaya çıkarmaya çalışmak araştırmanın başlıca amaçlarından biridir. Ayrıca, müşteri sadakatinin ve memnuniyetinin uygulamalı olarak kafelerde araştırılması çalışmanın odaklandığı diğer hususlardan bir tanesidir. Bu bağlamda, Mersin İli Silifke ilçe merkezinde faaliyet gösteren işletmeleri, müşteri sadakatinin ve memnuniyetinin ne düzeyde etkili olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmanın modeli, ilişkisel taramadır. Araştırmanın evreni Silifke ilçe merkezinde kafe müşterisi olan 18 yaş üstü bireylerdir. Araştırmanın örneklemi ise evreni temsil edecek büyüklükte, kafelerdeki müşterilerden oluşmaktadır. Araştırmada algılanan yiyecek kalitesi ve algılanan fiyat değişkenlerinin müşteri sadakatini etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca algılanan servis kalitesi ve algılanan fiyat değişkenlerinin müşteri memnuniyetini etkilediği görülmüştür. Yiyecek kalitesi, servis kalitesi, kafe imajı, algılanan fiyat, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati algılarında 20 yaş ve altı gruplar diğer tüm grupların daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Yiyecek kalitesi, servis kalitesi, kafe imajı, algılanan fiyat, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati algılarında yüksek gelir grupları diğer tüm gruplara göre daha çok önemsendiği ortaya çıkmıştır. Yiyecek, servis kalitesi, kafe imajı, algılanan fiyat, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati algılarında 18 yaş altı ile Ön lisans grupları Lisans ile Lisansüstü (Yüksek Lisans veya Doktora) tüm gruplara göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Yiyecek kalitesi, servis kalitesi, kafe imajı, algılanan fiyat, müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati algılarında bekar olanların evli olanlara göre daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the main purposes of the research is to explain the concepts of“customer loyalty”and“customer satisfaction”in cafes based on current sources, and to try to reveal the factors that determine customer loyalty and satisfaction. In addition, the practical research of customer loyalty and satisfaction in cafes is another focus of the study. In this context, it is aimed to determine the effect of customer loyalty and satisfaction on businesses operating in Mersin Province Silifke district center. The model of the research is relational screening. The population of the research is individuals over the age of 18 who are cafe customers in Silifke district center. The sample of the research consists of customers in cafes large enough to represent the universe. In the research, it has been determined that the variables of perceived food quality and perceived price affect customer loyalty. In addition, it has been observed that perceived service quality and perceived price variables affect customer satisfaction. It was found that the groups aged 20 and younger were higher than all other groups in terms of food quality, service quality, cafe image, perceived price, customer satisfaction and customer loyalty. It has been revealed that high income groups are more important than all other groups in terms of food quality, service quality, cafe image, perceived price, customer satisfaction and customer loyalty. It has been revealed that under 18 years old and Associate Degree groups are higher in food, service quality, cafe image, perceived price, customer satisfaction and customer loyalty than all Bachelor and Postgraduate (Master or Doctorate) groups. It has been revealed that single people have higher perceptions of food quality, service quality, cafe image, perceived price, customer satisfaction and customer loyalty than married ones.