Nöro-İK: Nöropazarlama ve davranışsal ekonomi bağlamında öz geçmiş hazırlama
Neuro-HR: A Resume/CV (Curriculum Vitae) preparation in the context of neuromarketing and behavioral economics
  1. Tez No: 843392
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI KUTLUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Psikoloji, İşletme, Economics, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Liderlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzün dinamik İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) paradigması, optimize edilmiş yetenek edinme ve seçme stratejileri arayışı, yenilikçi metodolojilerin keşfedilmesine yol açmıştır. Bu çalışma, İnsan Kaynakları Yönetimi alanındaki Öz geçmiş (CV veya Resume) tasarımını ve etkisini şekillendirmede stratejik araçlar olarak Nöropazarlama ve Davranışsal Ekonominin kesişim noktasını araştırmaktadır. Nörobilim ve psikoloji ilkelerine dayanan 'Nöropazarlama', çalışan seçimlerini etkileyen karmaşık bilişsel kalıpları ve bilinçaltı tetikleyicileri çözerken; kararlarımızı şekillendiren önyargıları ve bilişsel yöntemleri araştıran 'Davranışsal Ekonomi'nin iç görüleri ile eşleştirilen disiplinler arası yaklaşımda, öz geçmiş tasarımının yeniden tanımlanabileceği kapsamlı bir mercek sunmaktadır. İş bulma ve hatta işe yerleştirilme noktasında, öz geçmişin önemi tartışılmaz; iş arayanların niteliklerini ve isteklerini potansiyel işverenlere iletmeleri için adeta bir davetiye görevi görürler. Bu bağlamda, davranışsal ekonomi ve nöropazarlama, öz geçmiş metnini daha çekici hale getirir ve işverenleri etkiler. Nöropazarlamadan türetilen göz izleme (eye-tracking) teknolojisinin kullanımı, görsel hiyerarşi ve dikkat kalıplarını anlamak için ampirik bir temel sağlayarak görsel olarak çekici ve etkili öz geçmiş hazırlanmasını sağlar. Öz geçmiş evriminin tarihsel bir incelemesi, toplumsal değişimler ve bilişsel keşiflerle derinden iç içe geçmiş bir anlatıyı ortaya çıkarır. Profesyonel bakış geliştikçe öz geçmiş biçimi ve işlevi de gelişmiştir. Nöropazarlama ve Davranışsal Ekonomiden alınan verileri İKY uygulamalarına entegre etmek, öz geçmişi yalnızca statik belgelerden ziyade dinamik katılım araçlarına yükselterek bu evrimi daha da derinleştirmektedir. İKY açısından nöropazarlama, davranışsal ekonomi ve öz geçmiş tasarımı, işveren gözünden işe alma için yenilikçi bir yaklaşım olarak ortaya koymaktadır. Bu disiplinler arası çerçeve, işe alma, seçme ve yerleştirme stratejilerini geliştirerek aday profili oluşturma ve pozisyonlara yerleştirme konusunda bütüncül bir bakış açısını sağlamaktadır. Böylelikle, çalışma hem akademik ve hem de kurumsal hayata olumlu bir katkıda bulunur. Bu çalışma, Nöropazarlama ve Davranışsal Ekonomi'nin İKY uygulamalarına entegrasyonunu savunan teorik sorgulama ve pratik uygulamanın bir sentezidir. Bilinçaltı tetikleyicilerin ve bilişsel önyargıların gücünden yararlanarak hem işverenler hem de iş arayanlar arasında ilgi çekici öz geçmiş oluşturmak için bir bakış açısı sunar. Nihayetinde, bu araştırma, optimize edilmiş yetenek yönetimi stratejilerini ve bunların sürekli gelişen insan bilişi ve davranışı manzarasıyla uyumunu çevreleyen yenilikçi bir çözümü İnsan Kaynakları Yönetimi alanında güçlü bir katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's dynamic Human Resource Management (HRM) model, the search for optimized talent acquisition and selection strategies has led to the discovery of innovative methodologies. This study explores the intersection of Neuromarketing and Behavioral Economics as strategic tools in shaping Resume or Curriculum Vitae (CV) design and impact in Human Resource Management. Based on the principles of neuroscience and psychology together with marketing, 'Neuromarketing' analyzes the complex cognitive patterns and subconscious triggers that affect human choices; paired with insights from 'Behavioral Economics' that explores the biases and cognitive methods that shape our decisions, this interdisciplinary approach provides a comprehensive perspective through which resume design can be redefined. The importance of resumes is indisputable in terms of finding a job and even hiring somoone for a position; they act as an invitation for job seekers to convey their qualifications and aspirations to potential employers. Using Neuromarketing and Behavioral Economics in this context, they act as a catalyst to grab attention and impress employers. The use of eye-tracking technology, derived from neuromarketing, provides an empirical basis for understanding visual hierarchy and patterns of attention, enabling the creation of visually appealing and effective resumes. A historical examination of CV evolution uncovers a narrative deeply intertwined with social changes and cognitive exploration. As the professional perception evolves, so do the form and function of resumes. Integrating insights from Neuromarketing and Behavioral Economics into HRM practices further deepens this evolution, elevating resumes to dynamic engagement tools rather than mere static documents. In the panorama of HRM functions, the synergy between Neuromarketing, Behavioral Economics and Resume design emerges as an innovative approach to recruiting from the employer's point of view. Recruitment, selection and placement strategies are developed with this interdisciplinary framework, offering a holistic perspective on candidate profile creation and placement in the (correct/appropriate) position as a contribution to both academic and institutional life. Thus, the study makes a positive contribution to both academic and institutional life. This study is a synthesis of theoretical inquiry and practical application advocating the integration of Neuromarketing and Behavioral Economics into HRM practices. It provides a roadmap for creating compelling resumes that draw both employers's and job seeker's attention, harnessing the power of subliminal triggers and cognitive biases. Ultimately, this research aims to make an innovative and even disruptive contribution to the Human Resources field concerning optimized talent management strategies and their alignment with the ever-evolving field of human cognition and behavior.