Görsel efekt sanatçılarının problem çözme becerilerinin yaratıcılık düzeylerine etkisi
The effect of visual effects artists' problem-solving skills on their creativity levels
  1. Tez No: 843405
  2. Yazar: MEHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Fotoğrafın icadından bu yana insanoğlunun görsellere hareket katma isteği ve bunu illüzyon ile harmanlaması görsel efekt'in temeline atılan ilk adımlar olarak değerlendirilmektedir. Hareketli görüntünün icadıyla çeşitli kameralar üretilmiştir. Bu kameralarla çekilen filmlerde bilim kurgu ve var olmayanı yaratma çabası ön plana çıkmıştır. Bilgisayarın icadına kadar olan sürede birçok film üretilmiş ve bu filmlere geleneksel teknikler ile efektler uygulanmıştır. 1950'li yıllarda günümüz anlamında kullanılan ilk bilgisayar üretilmiş ve bilgisayar teknolojisi bu süreçten sonra hızlı bir şekilde ilerleme göstermiştir. 90'lı yıllara gelindiğinde ilk 3D uzun metrajlı animasyon filmi çekilmiş ve kült filmler arasında sayılabilecek filmlerde bilgisayar destekli görsel efektler kullanılmıştır. Sürecin bu kadar hızlı ilerlemesinin bilgisayar teknolojisi ile doğru orantılı olduğu söylenebilir. Bilgisayar teknolojisi ile çeşitli programlar ortaya çıkmış ve bu programlar ile görsel efekt (VFX) uygulamaları sanatçılar tarafından tasarlanmıştır. Uygulama sırasında gerek programın özelliğinin eksikliğinden gerek ise dijital materyal eksikliğinden tasarımcılar tasarım esnasında sorunlar ile karşılaşmaktadırlar. Bu tez çalışmasında sanatçıların bu tür problemler karşısında nasıl davrandıkları, buldukları çözüm yolları ve bu çözümlerin onların yaratıcılık düzeyine ne derece etki ettiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the invention of photography, the desire of human beings to add movement to visuals and blending it with illusion are considered as the first steps taken on the basis of visual effect. With the invention of the moving image, various cameras have been produced. In the films taken by these cameras, science fiction and the effort to create the non-existent came to the fore. Until the invention of the computer, many films were produced and traditional techniques and effects were applied to these films. In the 1950s, the first computer used in today's sense was produced and computer technology progressed rapidly after this process. By the 90s, the first 3D feature animated film was shot and computer-aided visual effects were used in films that can be counted among the cult films. It can be said that the rapid progress of the process is directly proportional to computer technology. Various programs have emerged with the computer technology and visual effects (VFX) applications have been designed by artists. During the application, designers encounter problems during design due to the lack of features of the program and the lack of digital materials. In this thesis it is investigated how artists behave in the face of such problems, the solutions they find and the extent to which these solutions affect their level of creativity.