Alkol kullanım bozukluğunun takibinde bir biyobelirteç olarak Fosfatidil Etanol (PEth)'ün yararlılığının, Karbonhidrat Deficient Transferrin (CDT) ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Evaluation the utility of Phosphatidyl Ethanol (PEth) as a biomarker in monitoring alcohol use disorder, compared with Carbohydrate Deficient Transferrin (CDT)
- Tez No: 843419
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA AKSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; alkol kullanım bozukluğu tanısı almış hastalarda fosfatidiletanolün, uzun süreli alkol kullanımında biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini değerlendirmek ve özellikle SÜDGE sürecindeki kişilerin takiplerindeki yararlılığını tartışmaktır. Ayrıca, PEth'in karbonhidrat deficient transferrin ile karşılaştırılarak, uzun süreli alkol tüketimini belirlemede daha etkili bir parametre olup olmadığını değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma alkol kullanım bozukluğu tanısı almış 59 hasta ve alkol kullanım öyküsü olmayan 42 kontrol grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tüm katılımcıların ilk günlerinde CDT ve PEth örnekleri ile hasta grubunun servis çıkış tarihlerinde ikinci PEth örnekleri alınmıştır. PEth ve CDT sırasıyla LC-MS/MS ve HPLC cihazlarında, gerekli ön işlemlere tabi tutularak ölçülmüştür. İstatistiksel analizler SPSS 25 ve Python programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Hasta grubumuzun disialo transferrin için ortancası (min-max) %2.52 (%0.32-%10.96); kontrol grubumuzun %0.87 (%0.20-%1.87)' dir. Anket sonuçlarına göre 16-20 arası puan alan Grup A hastalarının disialotransferrin ortanca değeri %2.82' dir.Hasta grubunun 58 kişi için PEth1 ortancası(min-max) 830.36 (14.60-3576.17) ng/ml'dir. Kontrol grubunun 34 örneğinde PEth düzeyi cihazın okuma alt sınırı olan (LOQ) 6.3 ng/ml'den düşük sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to assess the utility of phosphatidylethanol (PEth) as a biomarker for long-term alcohol use in individuals diagnosed with alcohol use disorder, particularly during the Alcohol Use Disorder Identification Test (AUDIT) process. Additionally, we aim to evaluate whether PEth is a more effective parameter for detecting long-term alcohol consumption when compared to carbohydrate-deficient transferrin (CDT). Methods: This study was conducted on 59 patients diagnosed with alcohol use disorder and 42 individuals without a history of alcohol use (control group). On the first day of participation, CDT and PEth samples were collected from all participants, and a second PEth sample was obtained from the patient group on their discharge dates. PEth and CDT were measured using LC-MS/MS and HPLC devices, respectively, after necessary preprocessing steps. Statistical analyses were performed using SPSS 25 and Python programs. Results: The median (min-max) for disialo transferrin in our patient group was 2.52% (0.32-10.96%), while in the control group, it was 0.87% (0.20-1.87%). According to survey results, the median value of disialotransferrin for patients in Group A scoring between 16-20 points was 2.82%. The median (min-max) PEth1 value for 58 individuals in the patient group was 830.36 ng/ml (14.60-3576.17), and PEth levels in 34 samples from the control group were below the lower limit of quantification (LOQ) of the device, which is 6.3 ng/ml.