Uluslararası halkla ilişkiler bağlamında Türkiye'de sağlık turizmi
A research on international public relations practices in health tourism in
  1. Tez No: 843420
  2. Yazar: ALİ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BULDUKLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sağlığı yeniden kazanmak ya da sağlığı geliştirmek için insanların her geçen gün daha fazla mobilize oldukları görülmektedir. Genel anlamda bireylerin dinlenme, eğlenme ve diğer kültür ya da medeniyetleri görme amacıyla seyahatleri arasında sağlık amaçlı turizm hızla öne çıkmaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde daha iyi koşullarda ve görece ekonomik imkanlarla sağlık hizmeti almak isteyen bireylerin sayısının artması uluslararası alanda sağlık turizmine yönelik rekabeti yaratmıştır. Dünyada kaynakların sınırlılığına yönelik algı postmodern zamanın genel yaygın kaygısıdır. Ülkeler yurttaşlarının daha yüksek refah düzeyinde yaşamaları için bu ortak kaynaklardan daha fazla pay alma yarışı içindedirler. Giderek yaşlanan nüfus tüm devletler için en büyük sorun alanı olarak daha fazla tartışılır hale gelmişken özellikle gelişmiş ülkelerdeki bireylerin sağlık amaçlı seyahatleri ülke kaynaklarına iki yönlü bir yük oluşturmaktadır. Türkiye sağlık turizmi alanında tarihi, coğrafi ve kültürel anlamda önemli avantajlara sahip bir ülkedir. Ülkede dört mevsimin yaşanması, farklı bölgelerde değişik iklimlerin görülmesi, doğal ve kültürel varlıkların sağladığı olanaklar Türkiye'nin sağlık turizmi alanında ilk sıralarda olmasını gerektirmektedir. Daha suni olanaklara sahip ülkelerle kıyaslandığında Türkiye'nin sağlık turizmi alanında gerilerde kaldığı görülmektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin sağlık turizmi iletişim bağlamında ele alınmaktadır. Sağlık turizmi pastasından daha fazla pay alan ülkelerle iletişim kampanyaları kıyaslanmakta, örnek olay incelemesi yöntemi ile Türkiye için bir iletişim kampanyası önerisi sunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to regain or improve health, people are becoming more and more mobilized every day. In general terms, health tourism is rapidly gaining prominence among the travels of individuals for recreation, entertainment and to see other cultures or civilizations. The increasing number of individuals who want to receive health care services in better conditions and with relatively economical opportunities in different parts of the world has created competition for health tourism in the international arena. The perception of limited resources in the world is a common concern of postmodern times. Countries are in a race to get a greater share of these common resources in order for their citizens to live at a higher level of welfare. While the aging population has become more and more discussed as the biggest problem area for all states, the health travel of individuals, especially in developed countries, creates a two-way burden on the country's resources. Turkey is a country with significant historical, geographical and cultural advantages in the field of health tourism. Having four seasons in the country, experiencing different climates in different regions, and the opportunities provided by natural and cultural assets require Turkey to be in the first place in the field of health tourism. When compared to countries with more artificial opportunities, it is seen that Turkey lags behind in the field of health tourism. In this study, Turkey's health tourism is discussed in the context of communication. How to get a bigger share of the health tourism pie , and aims to propose a communication campaign for Turkey through a case study method.