Türk İş Hukuku'nda iş sözleşmesinin eylemli feshi
Termination by action in Turkish Labour Law
- Tez No: 843432
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmanın konusunu Türk İş Hukuku'nda eylemli fesih oluşturmaktadır. Eylemli fesih hâli kanunda ayrıca düzenlenmediğinden uygulamada bu hususta sürekli olarak ihtilaflar doğmaktadır. Eylemli fesih hâli daha çok yüksek mahkeme içtihatları ile şekillenmiştir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmakta olup birinci bölümde fesih hakkı yenilik doğuran bir hak olduğundan bu tür haklar ve özellikleri açıklanmış, devamında yine fesih hakkının hukuki bir işlem olmasından kaynaklı olarak hukuki işlemler detaylandırılmıştır. Detaylandırmanın sebebi eylemli fesihten doğan ihtilaflarda iradenin özünün araştırılması ve bu tanımlamalardan faydalanılmasıdır. İkinci bölümde Fesih hakkının genel özelliklerinden, Türk İş Hukuku'nda fesih hâllerinden ve çeşitlerinden genel olarak bahsedilmiş, fesih türleri kısaca detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise genel fesih özelliklerinden çıkarımda bulunularak eylemli feshin özellikleri tasnif edilmiş, eylemli fesih hâlinde yorum yolu ile sonuca gidileceği vurgusu yapılarak yorum yapılırken baz alınan ilkeler ve örneklerle uygulamada eylemli fesih sayılan hâller detaylandırılmıştır. Son bölümde ayrıca toplu iş hukukundaki iş bırakma, grev ve lokavt hâli ile eylemli fesih sayılan hâller karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is termination by action in Turkish Labour Law. Since the termination by action is not regulated specifically in the law, there are always conflicts on this issue in practice. Termination by action is mostly shaped by the case law of the high court. This study consists of three main parts, and in the first part, since the right to termination is a formative right, such rights and their characteristics are explained, and then the legal transactions are elaborated due to the fact that the right of termination is a legal transaction. The reason for elaboration is to investigate the essence of the will and to benefit from these definitions in the disputes arising from the termination by action. In the second part, the general characteristics of the right to termination, the cases of termination in Turkish Labour Law and its types are mentioned in general, and the types of termination are briefly detailed. In the third part, the characteristics of the termination by action are classified by inferring from the general characteristics of termination, and it is emphasized that in case of termination by action, the conclusion will be reached through interpretation, and the cases that are considered to be an termination by action in practice are detailed with the principles and examples taken as basis. In the last section, strikes and lockouts in Collective Labour Law and cases considered termination by action are compared.