Öğrencilerin notlarını telefonla öğrenmelerini sağlayacak bir telefon robot operatörü tasarımı ve uygulaması
Design and application of a telephone robot operator which provides students cearning their marks by means of telephone
- Tez No: 84344
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEMSETTİN KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Öğrencilerin notlarını telefon aracılığıyla öğrenmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen bu proje 6 bölüm ve ek sayfalardan oluşmaktadır. Bölümlerin içeriklerinde; 1. Bölüm' de telefonun çalışma prensibi incelenmiş, 2. Bölümde çoklu frekans ton üretici arabirimli telefon konuşma devresi tanıtılmıştır. 3. Bölüm İki Tonlu Çoklu Frekans (DTMF, Dual Tone Multi Frequency) arama sinyalleri ve MT8870 DTMF kod çözücü entegresinin işleyiş teorisini içermektedir. 4. Bölüm uygulama devresi donanımını kapsamakta ve devrenin şemasına yer verilmiştir. 5. Bölümde bilgisayar programının akış diyagramı ve algoritması yer almakta ve 6. ve son bölümde de sonuç ve değerlendirme yer almaktadır. Ayrıca Ek V de bilgisayar programının tüm yazılımına, Ek 2 ve Ek 3' te de LS656 ve MT8870 entegreleri ile ilgili test devreleri, bazı elektriksel karakteristik tabloları ve bazı değişik uygulama devrelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The book of this project which provides students learning their marks by means of telephone consists of six chapters and additional pages. If we need to mention about contents of chapters briefly; In the first chapter telephone working theory is examined, in the second chapter telephone speech circuit with multifrequency tone generator interface is introduced. Third chapter contains DTMF (Dual Tone Multi Frequency) calling signals and MT8870 DTMF decoder circuit operating theory. Fourth chapter contains application circuit and its scheme also is shown. There are computer program' s flow chart and algorithm in the fifth chapter, and in the sixth and final chapter conclusion and evaluation take place. There is all the computer program's software in the add 1 and there are also test circuits about LS656 and MT8870 integrated circuits in the add 2 and add 3, and in addition to these, some electrical characteristics tables and some different application circuits are included.